Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -5

Nie będziemy już zmieniać czasu na zimowy?

j
wtorek, 10.10.2017 r.
godz. 22.24
j | wtorek, 10.10.2017 r., godz. 22.24
Nie będziemy już zmieniać czasu na zimowy?

PSL chce, żeby czas letni obowiązywał w Polsce przez cały rok. Projekt ustawy w tej sprawie już w środę trafi pod obrady sejmowej komisji.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
0°C 1026 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1030 hPa
POJUTRZE
pogoda
1°C 1033 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Czas z zimowego na letni i z letniego na zimowy zmienia się na świecie od blisko 100 lat. Polacy przestawiają wskazówki regularnie od 1977 roku. Oprócz Polski takie rozróżnienie stosowane jest w około 70 państwach, w tym w większości krajów europejskich. Przesuwanie godziny miało umożliwić m.in. oszczędzanie energii elektrycznej przez dostosowywanie czasu pracy fabryk do światła dziennego. Zdaniem polityków PSL podtrzymywanie tego systemu nie ma już sensu. Politycy podają za to negatywne skutki zmiany czasu, wymieniając zły wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi. Powodów jest kilka. Przede wszystkim są to problemy zdrowotne, bo organizm musi się przestawić – zwłaszcza u osób starszych jest z tym kłopot – mówi Krzysztof Grabowski, PSL.

Ale to nie jedyny problem. Problemy mają przedsiębiorcy prowadzący również aktywność w tych godzinach nocnych – w kwestii zorganizowania czasu pracownikom, czy tez problemy z komunikacją miejską, lotniczą, czy kolejową – tłumaczy dr Andrzej Szymkowiak, Uniwersytet Ekonomiczny.

Zgodnie z projektem ustawy w Polsce przez cały rok obowiązywałby czas letni. W środę projektem zajmie się Sejm. Mamy taki zwyczaj obecnie w Parlamencie, że w ciągu jednej nocy można przyjąć uchwałę, stąd też pomysł Polskiego Stronnictwa Ludowego żeby podjąć taką decyzję i już nie zmieniać tego czasu – dodaje Grabowski.

ZOBACZ VIDEO
arrow