Poznań coraz bliżej parku kulturowego. Trwają konsultacje społeczne
Park kulturowy ma za zadanie między innymi umożliwić skuteczną walkę z nielegalnymi reklamami w śródmieściu.
Park kulturowy powstał już między innymi w Krakowie i we Wrocławiu. Jego wprowadzenie polega na przyjęciu odpowiednich przepisów określających umieszczanie reklam w zabytkowych częściach miasta. W Krakowie park umożliwił zdjęcie większości nielegalnych banerów i dał miastu możliwość sądzenia się z właścicielami nieruchomości, którzy nie dostosują swoich szyldów do wymogów parku.
Niebawem park kulturowy ma mieć również Poznań. 17 października o godzinie 17:30 Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, które przygotowało projekt tego dokumentu, zaprasza wszystkich na pierwsze spotkanie konsultacyjne, które odbędzie się w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania. Spotkanie jest kontynuacją konsultacji społecznych trwających od czerwca. Z kolei 21 października w Galerii Miejskiej Arsenał odbędzie się warsztat projektowy.
Projekt uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie powołania parku kulturowego na terenie Starego Miasta zbiera i porządkuje zasady zawarte w już istniejących dokumentach miejskich. To prawo miejscowe da nam możliwość lepszej egzekucji przyjętych zasad, dotyczących estetyki tej przestrzeni i publicznej aktywności w niej. To jest coś, czego nam na pewno brakowało przez ostatnie lata - wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.
Właśnie dlatego, że uchwała pozwoli egzekwować przepisy od właścicieli nieruchomości, mieszkańców oraz osób prowadzących na terenie Starego Miasta działalność gospodarczą, chcemy poznać ich zdanie na ten temat - mówi Aleksandra Dolczewska zBiura Miejskiego Konserwatora Zabytków. Chyba wszyscy zgadzamy się, że unikalna architektura Starego Miasta zasługuje na odpowiednie wyeksponowanie. Poprzez konsultacje społeczne chcemy dać mieszkańcom możliwość wpływu na reguły, których później będziemy razem przestrzegać - dodaje.
W projekcie uchwały znaleźć można też między innymi zapisy mówiące o tym, w jaki sposób należy lokalizować urządzenia techniczne - na przykład klimatyzatory. Są też zasady dotyczące remontów. Takie detale decydują o wyjątkowości Starego Miasta - tłumaczy Joanna Bielawska - Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków. Do tej pory przestrzeń wokół zabytku nie była tak chroniona jak sam zabytek. A przecież o unikalności tego miejsca świadczą nie tylko obiekty, ale również ich otoczenie - dodaje.