Reklama
Reklama

Koniec z karami za brak biletu parkingowego poza wyznaczonym miejscem w strefie. Jest decyzja NSA

fot. Straż miejska / archiwum
fot. Straż miejska / archiwum

W poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę wyjaśniającą kwestię pobierania opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania poza wyznaczonymi do tego miejscami. Kierowcy mają powód do zadowolenia.

- Wątpliwości dotyczące tego przepisu związane były z interpretacją użytego w nim zwrotu "w wyznaczonym miejscu". W praktyce, gminy często pobierały opłaty (a także nakładały opłaty dodatkowe) za postój nie tylko w wyznaczonych odpowiednimi znakami miejscach, ale na obszarze całej strefy płatnego parkowania. Sądy administracyjne natomiast, rozpatrując skargi wnoszone przez kierowców, różnie oceniały tę praktykę, co skłoniło Prezesa NSA do wystąpienia o podjęcie uchwały wyjaśniającej te rozbieżności - tłumaczy Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

RPO przedstawił korzystny pogląd w tej sprawie. Uznał, że opłaty za postój w strefie płatnego parkowania należne są tylko za postój w odpowiednio wyznaczonych do tego miejscach. - W podjętej w poniedziałek uchwale, Naczelny Sąd Administracyjny podzielił stanowisko Rzecznika. Oznacza to, że rady gmin powinny dostosować regulaminy stref płatnego parkowania do treści uchwały, a kierowcy, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi za postój (bez wniesienia opłaty) w miejscach "niewyznaczonych" będą mogli skutecznie kwestionować ich nałożenie przed sądami administracyjnymi - dodaje.

O sprawie pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku. Właśnie wtedy zaczęły do nas docierać informacje od poznańskich kierowców, którzy parkując poza wyznaczonymi miejscami w strefie otrzymywali wezwania do uiszczenia opłat dodatkowych w wysokości 50 złotych za brak biletu parkingowego. Miało to być uszczelnienie strefy. Zapytaliśmy Zarząd Dróg Miejskich o aktualne stanowisko w tej sprawie - czekamy na odpowiedź.

Decyzja NSA nie oznacza, że parkowanie w bramie czy na chodniku jest legalne. Kierowcy może za to grozi mandat karny, który wystawić może policjant lub strażnik miejski.

  • Aktualizacja
    środa, 11.10.2017 r., godz. 07.30
    Aktualizacja
    środa, 11.10.2017 r., godz. 07.30
    ZDM: Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu czeka na opublikowanie całej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego wraz z uzasadnieniem. Bez zapoznania się z treścią, trudno się do niej w pełni odnieść.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro