Reklama
Reklama

Kontrowersyjna wystawa ludzkich ciał przyjeżdża do Poznania

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

W drugiej połowie października w Poznaniu rozpocznie się wzbudzająca kontrowersje wystawa ludzkich ciał autorstwa doktora Gunthera von Hagens.

Wystawa Body Worlds Vital promowana jest jako "najliczniej odwiedzana wystawa świata" - do tej pory odwiedziło ją ponad 45 milionów osób na całym świecie. Twórcą wystawy jest dr Gunther von Hagens, wynalazca plastynacji. Dzięki dawcom organów uzyskał narządy wewnętrzne ludzi i dokładnie prezentuje ich położenie względem siebie. Plastynacja to najkrócej ujmując przekształcenie ludzkiego ciała w anatomiczny model, który ukazuje wnętrze człowieka w sposób, w jaki dotąd go nie ukazywano.

Jak tworzy się plastynaty? Najpierw ciało wypełnia się formaliną, by zatrzymać rozkład tkanek. Następnie rozpoczyna się usuwanie skóry i tkanki tłuszczowej - chodzi o odsłonięcie wnętrza ciała. Kolejny etap to zamoczenie ciała w rozpuszczalniku, by później rozpuszczalnik zamienić na chemiczne tworzywo sztuczne, które w specjalnie przygotowanych warunkach (próżnia) wnika we wszystkie komórki. Pod koniec procesu ciało układane jest w odpowiedniej pozie, a finalnie jest utwardzane.

Anatomiczne modele od 20 lat są prezentowane w różnych zakątkach świata i za każdym razem wzbudzają tyle samo emocji. - Do grona zachwyconych widzów należą największe gwiazdy światowego formatu takie jak: Steffi Graf, Jean-Paul Gaultier, Tina Turner, Dustin Hoffman czy Nicole Kidman. To między innymi na wystawie BODY WORLDS rozgrywa się jedna z kluczowych akcji filmu o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda - Casino Royale - informują organizatorzy. A wyglądało to tak:

Wystawę będzie można zobaczyć w Galerii Pestka od 24 października do 21 stycznia. Bilety kosztują od 30 do 60 złotych za osobę. Więcej TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
14.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro