Lech zmierzy się z Jagiellonią. Nie pokonał jej od 2015 roku

W piątkowym hicie Lotto Ekstraklasy piłkarze Lecha Poznań będą walczyć o coś więcej niż tylko 3 ligowe punkty.

W najbliższych tygodniach zespół Nenada Bjelicy czeka kilka trudnych spotkań. Pierwszym rywalem po przerwie na mecze reprezentacji będzie Jagiellonia Białystok, z którą w ostatnich latach Kolejorz miał sporo problemów.

6 marca 2015 roku Lech 2:0 pokonał Jagiellonię na INEA Stadionie. Był to ostatni triumf poznańskiej drużyny nad zespołem z Podlasia. Co ciekawe jeszcze w tym samym sezonie, dokładnie 17 maja, białostoczanie wywieźli ze stolicy Wielkopolski 3 punkty. Porażka 1:3 nie przeszkodziła ostatecznie lechitom, którzy kilkanaście dni później mogli świętować mistrzostwo Polski.

Mecz z połowy maa 2015 roku zapoczątkował dominację Jagiellonii w starciach z Lechem. Prowadzony wówczas przez Michała Probierza zespół pokonał Kolejorza 5 razy z rzędu (w tym 3 razy w Poznaniu), a serię zakończył dopiero remis z czerwca tego roku, gwarantujący białostoczanom wicemistrzostwo kraju.

Trenera Probierza w Białymstoku już nie ma, ale Jagiellonia nadal radzi sobie nieźle. W lidze zdobyła do tej pory 19 punktów (o dwa mniej niż Lech), co daje jej 4. lokatę w tabeli. Piątkowe spotkanie będzie miało zatem spory wpływ na układ po 12. kolejce.

Mimo ostatnich "chudych" lat Lech nadal ma lepszy bilans bezpośrednich spotkań z Jagiellonią. Kolejorz triumfował w nich 19 razy, a rywale odnieśli 14 zwycięstw. Trzy razy zanotowano remis.