Reklama
Reklama

"Baby boom" w Poznaniu: coraz więcej porodów i przepełnione porodówki

Kobiety w ciąży mogą same zdecydować, w którym szpitalu chciałyby urodzić dziecko. Niestety ze względu na wzrastającą liczbę porodów może się okazać, że w wybranym poznańskim szpitalu nie znajdą miejsca.

We wszystkich poznańskich szpitalach obsługujących porody widoczny jest ich znaczny wzrost. W szpitalu przy ulicy Polnej, największej "porodówce" w mieście, w ciągu ostatnich 6 miesięcy było o 150 porodów więcej niż w tym samym okresie 2016 roku. - Dość często notujemy takie dni, gdzie liczba przyjmowanych pacjentek do porodów czasami przekracza nasze możliwości - mówi dr Maciej Sobkowski, dyrektor szpitala przy ul. Polnej. Uruchomione tu więc zostaną dwa dodatkowe stanowiska.

Szukasz nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, rodzinnej itp.? Skorzystaj z listy jednostek nieodpłatnego poradnictwa lub porad prawnych dostępnych dla mieszkańców Poznania.
REKLAMA


Podobnie jest w szpitalu im. Świętej Rodziny na Łazarzu. Od stycznia na świat przyszło tu około 2300 dzieci, z czego prawie 300 we wrześniu. - Tych porodów jest o około 20% więcej - mówi Urszula Łaszyńska, rzeczniczka szpitala. Pierwszeństwo mają tu pacjentki, które są w drugiej fazie porodu - dziecko przyjdzie więc na świat w ciągu kilkudziesięciu minut. - Przyjmujemy pacjentki jeśli musimy, ale jest bardzo gorąco i trudno w tej chwili na porodówkach i oddziałach położniczych w całym Poznaniu - dodaje.

Przyjęcia na oddział nie gwarantują też lekarze w szpitalu im. Raszei na Jeżycach. - Jeżeli nie możemy przyjąć pacjentki, staramy się znaleźć miejsce, gdzie będzie ją można hospitalizować - tłumaczy Eryk Matuszkiewicz, rzecznik szpitala im. Raszei. - Mamy informacje na bieżąco o tym, gdzie miejsca są i staramy się to miejsce dla niej wskazać - dodaje.

Specjaliści nie ukrywają, że w najbliższych miesiącach liczba porodów wciąż będzie rosła. Dyrekcja szpitala przy ul. Polnej niezależnie od planów oddania do użytku dwóch kolejnych stanowisk porodowych rozważa koncepcję utworzenia w przyszłości przyszpitalnego domu narodzin dedykowanego ciężarnym, u których nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań. Stanowiłoby to odpowiedź na oczekiwania coraz większej części przyszłych mam. Takie miejsce zapewnia bowiem poród w sposób maksymalnie intymny, w warunkach zbliżonych do domowych, a jednocześnie z zagwarantowaniem pełnego bezpieczeństwa rodzącym. Dom narodzin pozwoliłby także w jakimś stopniu odciążyć oddział porodowy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
9.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro