Reklama

Autostrada Wielkopolska nie zwróci 1,2 miliarda złotych do Skarbu Państwa?

fot. Autostrada Wielkopolska
fot. Autostrada Wielkopolska

Jak nieoficjalnie ustalił Dziennik Gazeta Prawna, spółka Autostrada Wielkopolska rozważa wystąpienie na drogę sądową w sprawie zwrotu 1,2 mld złotych do Skarbu Państwa z tytułu nadmiernej rekompensaty wypłaconej kilka lat temu przez polskie władze AW SA.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, władze Autostrady Wielkopolskiej mają rozważać dwie możliwości. Nie zgadzają się bowiem z argumentacją Komisji Europejskiej. Pierwsza to zaskarżenie decyzji KE do Trybunału Sprawiedliwości UE. Jak twierdzi AW SA, aneks był negocjowany przy udziale polskiego rządu i doradców, a dodatkowo rząd nie skorzystał z możliwości weryfikacji stawki rozliczeniowej w określonym terminie. Druga opcja to zaskarżenie sprawy przed polskimi sądami. Chodzi konkretnie o czynności egzekucyjne podjęte przez rząd (a te zostały podjęte w ekspresowym tempie).

Gazeta wyjaśnia, że Komisja Europejska bierze pod uwagę zaskarżenie decyzji przez Autostradę Wielkopolską, ale zakłada, że państwo i tak będzie musiało odzyskać nieprawidłowo przyznane spółce pieniądze.

Przypomnijmy, że w sierpniu Komisja Europejska poinformowała, że spółka AW SA otrzymała za dużą rekompensatę z tytułu zmiany ustawy o autostradach płatnych. Zmiany spowodowały, że pojazdy ciężarowe nie wnosiły opłat autostradowych. Rekompensata miała wynagrodzić spółce te zmiany. KE uznała natomiast, że takie działanie było niezgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa. Chodziło o blisko 900 milionów złotych. Ministerstwo Infrastruktury zauważa jednak, że w grę wchodzą też odsetki, co daje łączną kwotę ponad 1,2 mld złotych. Stracą na tym akcjonariusze spółki, którzy muszą partycypować w zwrocie pieniędzy. A są nimi Kulczyk Holding, PGE, Strabag, BZ WBK oraz Meridiam. To przełoży się na wartość ich pakietu akcji.

Autostrada Wielkopolska w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną wciąż utrzymuje, że analizuje dokumenty z Komisji Europejskiej, a ewentualne decyzje zostaną podjęte po zakończeniu tego procesu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro