Reklama
Reklama

Pod Piłą wystartowała analogowa misja marsjańska: 6 astronautów spędzi w odizolowaniu 2 tygodnie

fot. Miasto Piła / Facebook
fot. Miasto Piła / Facebook

W niedzielę na pilskim lotnisku, po tygodniach przygotowań, uruchomiono habitat Lunares - miejsce, w którym 6 astronautów będzie uczestniczyć w analogowej misji marsjańskiej ICAres-1.

Habitat Lunares z jednej strony jest bazą kosmiczną udającą bazę z Księżyca czy Marsa, a równocześnie jest też laboratorium badawczym. W misji udział bierze 6 astronautów. To nie tylko Polacy, ale też reprezentanci Niemiec i Francji. Wśród nich jest niepełnosprawny mężczyzna (od 10 lat jest niewidomy, nie ma lewej dłoni i trzech palców prawej ręki) - misja zakłada bowiem m.in. sytuację kryzysową, w której załoga będzie miała się zmierzyć z obecnością osób rannych i niepełnosprawnych na stacji.

Czym będą się zajmować uczestnicy misji? W ciągu dwóch tygodni będą przeprowadzać badania z zakresu medycyny (chodzi m.in. o percepcję czasu), będą testować innowacyjne technologie, ale przede wszystkim będą się mierzyć z odizolowaniem. - Podczas trzech dwutygodniowych misji analogowi astronauci zostaną odcięci od świata zewnętrznego, mogąc wychodzić na spacer wyłącznie w skafandrach kosmicznych do wnętrza hangaru, który symulować będzie powierzchnię Księżyca lub Marsa - zaznaczają organizatorzy.

Uczestnicy będą całkowicie odcięci od światła słonecznego, a światło w bazie będzie sterowane z siedziby Europejskiej Agencji Kosmicznej w Holandii. Astronauci nie będą więc wiedzieć, która jest godzina i pora dnia. To będzie mieć duży wpływ nie tylko na sen, ale też na koncentrację.

Już planowane są kolejne takie misje. Ich założeniem jest doprowadzenie do otwarcia polskiego programu astronautycznego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
24.93 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro