Reklama
Reklama

Poznań coraz starszy. Niemal, co czwarty mieszkaniec stolicy Wielkopolski przekroczył 60-tkę

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w stolicy Wielkopolski już teraz mieszka ponad 140 tysięcy osób po 60 roku życia.

Zdaniem specjalistów grono poznaniaków po 60. roku życia będzie systematycznie rosło. W 2050 tym roku nawet 40 procent mieszkańców miasta będzie w wieku senioralnym. Długość życia się wydłuża, ale równie ważna jest jego jakość. Szacunki mówią, że osoby w wieku 65-lat średnio samodzielnie będą mogły funkcjonować - mężczyźni 5-6 lat, kobiety 6-7 lat. Później wymagana będzie opieka - mówi dr Krzysztof Szwarc, Uniwersytet Ekonomiczny.

Dlatego zdaniem ekspertów urzędnicy powinni wdrażać systemowe rozwiązania, które ułatwiłyby funkcjonowanie starszym mieszkańcom Poznania. W tym ma pomagać między innymi "Polityka Senioralna" - dokument jeszcze w tym roku ma przyjąć Rada Miasta. Jest to zespół wytycznych, które mają być stosowane między innymi przy realizacji inwestycji. On nie jest bardzo szeroki, po to żeby tam nie było lania wody, ale konkretne rzeczy na rzecz naszych seniorów - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. Tam są różne elementy, czyli partycypacja społeczna, mieszkalnictwo, czy transport - dodaje.

Politykę urzędników chwali szef Miejskiej Rady Seniorów. Podkreśla jednak, że stolica Wielkopolski wciąż nie doczekała się oddziału geriatrycznego z prawdziwego zdarzenia. Mamy dwa hospicja - można w godnych warunkach zejść z tego świata, ale żeby jeszcze pod koniec życia się podleczyć to już nie ma gdzie - mówi Zdzisław Szkutnik, przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów.

Tymczasem w tym miesiącu ma ruszyć program darmowego przewozu seniorów po 80 roku życia. Będą oni mogli bezpłatnie dojechać taksówką do urzędów czy placówek służby zdrowia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
0℃
Poziom opadów:
7.5 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.16 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro