Reklama
Reklama

Mariusz Błaszczak o przejściu orkanu: system ostrzegania zadziałał, skala zniszczeń mniejsza niż w sierpniu

Wstrzymany przez orkan pociąg relacji Jelenia Góra - Warszawa w Przygodzicach koło Ostrowa Wlkp | fot. Tomasz Wojtasik/PAP
Wstrzymany przez orkan pociąg relacji Jelenia Góra - Warszawa w Przygodzicach koło Ostrowa Wlkp | fot. Tomasz Wojtasik/PAP

W piątek rano szef MSWiA wziął udział w wideokonferencji z wojewodami województw poszkodowanych przez orkan Ksawery. Zebrane informacje przekazał mediom w trakcie briefingu prasowego.

Z informacji przekazanych przez Mariusza Błaszczaka wynika, że w wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało ponad czterdzieści osób, a dwie straciły życie -Skala tych zdarzeń, w porównaniu z nawałnicą z sierpnia jest dużo mniejsza. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Chcę podziękować strażakom. Niestety, są dwie ofiary śmiertelne, obrażenia poniosło też 39 osób, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - relacjonował Mariusz Błaszczak w trakcie spotkania z mediami.

Zdaniem ministra zadziałał system ostrzegania i służby były już w czwartek gotowe do walki z żywiołem -Wszystkie drogi są drożne, usunięte zostały powalone drzewa. Jedynie kilka szlaków kolejowych wciąż jest niedrożnych, ale służby pracują. Zakładamy, że w ciągu najbliższych godzin również one będą drożne - mówił Błaszczak i dodawał, że wszyscy poszkodowani mogą liczyć na wsparcie państwa -Wojewodowie niezwłocznie przystępują do usuwania szkód. W MSWiA jest tzw. fundusz klęskowy. Najpierw zgodnie z prawem wójtowie powołają komisje szacujące straty. Następnie te dokumenty zostaną przekazane za pośrednictwem wojewodów do ministerstwa. Niezwłocznie uruchomię pieniądze dla tych, którzy zostali poszkodowani.

O statystykach minionej nocy już wcześniej informowało ministerstwo za pośrednictwem serwisu Twitter -Do 4:00 odnotowano 9864 interwencje, 39 osób zostało rannych (w tym 8 ratowników). Działania prowadziło 9216 zastępów (41461 osób). Ogółem odnotowano 8801 wiatrołomów, 693 uszkodzeń budynków przez wiatr, podtopionych jest 71 budynków i 137 dróg - czytamy w komunikacie.

Mariusz Błaszczak poinformował też, że jest w stałym kontakcie z premier Beatą Szydło, która jest w drodze do poszkodowanej przez orkan Zielonej Góry.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
4℃
Poziom opadów:
8.5 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
22.07 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro