Reklama
Reklama

Poznań: będą automaty wypłacające pieniądze za zużyte butelki?

fot. Silvia McCabe / freeimages.com

W Niemczech, Czechach czy w Skandynawii od niedawna działają automaty, w których za pieniądze można zwrócić zużyte butelki. Takie rozwiązanie ma się pojawić również w Polsce.

Interpelację do prezydenta Poznania przygotował w tej sprawie radny PiS Mateusz Rozmiarek. - Między innymi w Niemczech oraz Czechach w głównych punktach miasta, przy parkach, placach centralnych czy nieopodal galerii handlowych od pewnego czasu funkcjonują eko-automaty, które wypłacają pieniądze za zużyte butelki. Jest to bardzo skuteczny sposób na naukę ekologii i recyklingu, ale także metoda na zwiększenie bezpieczeństwa w mieście, gdyż z jej pośrednictwem znacznie ogranicza się ilość rozbitych butelek czy kawałków szkła na powierzchniach spacerowych - tłumaczy.

Zdaniem radnego takie automaty w Poznaniu sprawdziłyby się m.in. w rejonie Warty, gdzie wiosną i latem występuje problem ze śmieciami pozostawianymi przez mieszkańców. - Czy istnieje w niedalekiej przyszłości możliwość nabycia takich automatów przez miasto oraz ich zlokalizowanie na terenie Poznania - dopytuje.

Odpowiedź na interpelację nie została jeszcze przygotowana, ale wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku Polacy będą mogli korzystać z takich automatów. Ministerstwo Środowiska rozpoczęło już pracę nad projektem. Automaty na butelki zwrotne (choć rozważa się również zwrot puszek i butelek plastikowych) miałyby stanąć w dużych marketach.

Automaty mają ułatwić zwrot butelek. Obecnie, aby uzyskać pieniądze za butelkę zwrotną, przeważnie musimy w sklepie pokazać paragon. W automacie po prostu dostaniemy pieniądze za każdą butelkę zwrotną - bez konieczności pokazywania paragonu. Ministerstwo liczy, że dzięki temu Polacy będą wyrzucać mniej butelek do śmietników.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
36.40 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro