Reklama

Jezioro Maltańskie ma 65 lat!

Malta w budowie | fot. Archiwum Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków
Malta w budowie | fot. Archiwum Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków

5 października 1952 roku do użytku oddano Jezioro Maltańskie. Przez lata znacznie się zmieniło.

Dokładnie 65 lat temu ukończono prace nad "budową" Jeziora Maltańskiego, dziś uważanego za jeden z symboli Poznania. Prace nad powstaniem zbiornika wodnego rozpoczęto w trakcie drugiej wojny światowej. To właśnie wtedy, wykorzystując siłę roboczą jeńców wojennych i Żydów, zaczęto powiększać stawy rybne. Po napełnieniu wodą akwen miał blisko 4 metry głębokości w najgłębszym miejscu i niespełna 2 metry w najpłytszym miejscu. Niestety przez kolejne lata zamiast cieszyć oko poznaniaków, jezioro raczej szpeciło okolicę. Dopiero chęć organizacji w naszym mieście Mistrzostw Świata w Kajakarstwie w 1990 roku sprawiła, że w latach 80-tych zaczęto wielką przebudowę kompleksu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


W ramach inwestycji m.in. pogłębiono jezioro, a także wybudowano przy nim kompleks obiektów sportowych. Umocniono też brzegi jeziora. Założenia architektoniczne całej operacji opracował Klemens Mikuła, poznański architekt. Za projekt otrzymał wiele nagród - w tym od Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Dziś ma swoją ławeczkę nad jeziorem i każdy może przysiąść obok jego postaci.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

30℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
17.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro