Reklama
Reklama

Poznań: miliony złotych na parki, place zabaw i siłownie zewnętrzne

Park Górczyński | fot. UMP
Park Górczyński | fot. UMP

Park Stare Koryto Warty, park im. Heweliusza czy park Górczyński to tylko część z terenów zielonych w Poznaniu, które dzięki środkom finansowym i sporemu nakładowi pracy udało się zagospodarować i przekazać w ręce użytkowników.

Już w zeszłym tygodniu pisaliśmy o zupełnie nowym parku, który powstał na Grunwaldzie. Chodzi o park im. Heweliusza. Uporządkowano tu teren, przygotowano małą architekturę nawiązującą do pobliskiego obserwatorium astronomicznego, utworzono siłownię zewnętrzną i place zabaw, a także wybieg dla psów i miejsce do street workoutu. Prace pochłonęły ponad 2 miliony złotych.

Ale nie jest to jedyne miejsce zielone po metamorfozie w Poznaniu. Urzędnicy właśnie podsumowali działania ukierunkowane na modernizację parków i skwerów. - Przywracamy poznaniakom miejsca wypoczynku i rekreacji. Dążymy do tego, by mieszkańcy każdej dzielnicy mieli blisko domu przestrzeń, w której będą mogli przyjemnie spędzać czas - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Największa inwestycją tego typu było powstanie parku Stare Koryto Warty. Nie tylko utworzono tu park z fontanną i wiatą widokową, ale też ogromny plac zabaw. Całość kosztowała ponad 7 milionów złotych. Dawny blask odzyskał park Górczyński - pojawiły się tu nowe nawierzchnie alejek, uporządkowano teren i zieleń, utworzono plac zabaw czy siłownię zewnętrzną. Są tu nowe ławki, kosze na śmieci, a także oświetlenie, które bardzo cieszy okolicznych mieszkańców. Te prace kosztowały blisko 1,5 mln złotych.

Osiedle Krzyżowniki - Smochowice zyskało Smochy Pumptruck - zieleniec przy ulicy Myśliborskiej, z którego korzystają rowerzyści czy osoby jeżdżące na deskorolkach. Są tu także plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Koszty to prawie 0,6 mln złotych.

Na zieleńcu przy ul. Kutnowskiej powstało boisko do streetballa (140 000 zł), w parku im. Kirschke pojawiły się plac zabaw, siłownia zewnętrzna i drążki do ćwiczeń (1,5 mln zł). Na terenie parków Sołackiego i Marcinkowskiego rozbudowano place zabaw. Nowe urządzenia zamontowano też na terenie zielonym u zbiegu Dolnej Wildy i Czechosłowackiej (30 tysięcy zł), na terenie przy ul. Krokusowej (15 000 zł), Kutnowskiej (140 000 zł) oraz Wielichowskiej (22 000 zł).

Dziś kolejne prace trwają na terenie Parku Rataje, na Cytadeli odnowiony ma zostać ogród wodny. Metamorfozę przejdzie Ogród Jordanowski przy ul. Solnej. Zmiany zaplanowano też w parku im. Wodziczki.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
52.79 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro