Reklama

Od 1 października rusza rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym

fot. Ophelia Cherry/freeimages.com
fot. Ophelia Cherry/freeimages.com

W niedzielę uruchomiony zostanie rejestr przestępców seksualnych. Pierwszego dnia na listę trafią dane około ośmiuset przestępców.

Powstanie rejestru ma ułatwić zapobieganie przestępstwom seksualnym i kontrolę zarejestrowanych przestępców, którzy będą zobowiązani do aktualizowania swojego adresu po jego zmianie. Rejestr podzielony zostanie na część publiczną i część o ograniczonym dostępie. Pierwsza dostępne będzie w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości, a druga dostępna będzie tylko dla zainteresowanych organów ścigania oraz instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi -W Rejestrze z dostępem ograniczonym będą zamieszczane przede wszystkim dane osób prawomocnie skazanych za przestępstwa na tle seksualnym - m.in. pedofilów i gwałcicieli. Spośród tych, którzy popełnili przestępstwo przed 1 października 2017 r., do Rejestru z dostępem ograniczonym bezwzględnie trafią sprawcy gwałtów ze szczególnym okrucieństwem oraz gwałciciele, których ofiary nie miały więcej niż 15 lat. (...)Natomiast spośród tych, którzy popełnili przestępstwo po 1 października 2017 r., do Rejestru z dostępem ograniczonym trafią, co do zasady, wszyscy gwałciciele i pedofile, a także stręczyciele dzieci i skazani, którzy posługiwali się pornografią na szkodę dzieci - wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości.

Siedem dni niezapomnianych muzycznych wrażeń? To musi być CZAS NA TEATR! Pobierz aplikację już teraz i odkryj szczegółowy program: spektakle, koncerty, spotkania i wiele więcej!
REKLAMA

Do rejestru publicznego trafią natomiast szczególnie niebezpieczni przestępcy, pedofile, recydywiści itd. Od umieszczenia w rejestrze publicznym przysługuje jednak prawo do odwołania -W związku z ustawowymi gwarancjami, przewidującymi możliwość wystąpienia z wnioskiem o wyłączenie zamieszczenia danych w Rejestrze publicznym, nawet do początku 2018 r. może nie być w nim żadnych danych. Wiąże się to z tym, że przestępcy, którzy zostali prawomocnie skazani za czyn popełniony przed wejściem w życie ustawy, mogą do 1 grudnia wystąpić z wnioskiem o wyłączenie zamieszczenia ich danych w Rejestrze publicznym - wyjaśnia MS.

Rejestr nakłada też na umieszczone w nim osoby obowiązek informowania policji o faktycznym adresie zamieszkania. Niezaktualizowanie informacji o miejscu pobytu może skutkować karą aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Może być bardzo niebezpiecznie. Jest ostrzeżenie IMGW również dla Poznania!
2℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
19.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro