Reklama
Reklama

Wysyp grzybów w lasach: kolejki do sanepidu, kontrole na targowiskach

Kilkadziesiąt osób dziennie odwiedza sanepid, by sprawdzić czy zebrane w lesie grzyby na pewno są jadalne. W ostatnich dniach przeprowadzono też kontrole sprzedaży grzybów na targowiskach i stwierdzono nieprawidłowości.

Odpowiednie warunki atmosferyczne sprawiły, że w wielkopolskich lasach mamy do czynienia z prawdziwym wysypem grzybów. - Dziennie nas odwiedza do 50 osób ze zbiorami od kilku do kilkunastu kilogramów prosząc o sprawdzenie. Głównie chodzi o to, czy grzyb jest jadalny czy nie - mówi Ryszard Reich, grzyboznawca. - My zalecamy spożywanie tych grzybów, które znajdują się na liście 44 rodzajów i gatunków dopuszczonych do spożycia przez ministra zdrowia - dodaje.

Grzyboznawca przyznaje, że trafiają do sanepidu osoby, które mają w swoich zbiorach sporo grzybów toksycznych. - Był pan, który przyznał, że był pierwszy raz na grzybach. Miał bardzo ładny zbiór podgrzybka brunatnego, ale zebrał też sporo krowiaka podwiniętego, który jest dość silnie toksyczny - opowiada Reich.

Ze zbiorami można się udać do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (Libelta 36, I piętro, pokój 113, poniedziałek - piątek od 7.30 do 17.00, w soboty i niedziele od 12.00 do 16.00, infolinia: 61 85 44 800).

Wysyp grzybów to także szansa na zarobek dla osób sprzedających grzyby na targowiskach. W ubiegłym tygodniu sanepid przeprowadził kontrole na targowiskach w mieście i powiecie. - Skontrolowano 18 straganów, gdzie stwierdzono grzyby świeże m.in. takie jak: borowik szlachetny, podgrzybek brunatny, maślak, rydz, czubajka kania, pieprznik jadalny - wyjaśnia Cyryla Staszewska z sanepidu.

Stwierdzono nieprawidłowości. - Polegające m.in. na sprzedaży grzybów świeżych w postaci krajanki luzem, podpisane atesty in blanko z nieczytelną pieczątką klasyfikatora grzybów, jak również stwierdzono nieprawidłowe warunki sprzedaży tj. bezpośrednio z jezdni poza miejscem wyznaczonym na targowisku. Wobec osób sprzedających, u których stwierdzono nieprawidłowości, zostały wydane polecenia polegające na wycofaniu ze sprzedaży grzybów nie posiadających atestów oraz pod postacią krajanki, a także zakazano sprzedaży grzybów poza terenem targowiska w nieprawidłowych warunkach - dodaje.

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.46 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro