Reklama

Klemens Mikuła ma swoją ławeczkę nad Jeziorem Maltańskim

fot. Mateusz Malinowski / UMP
fot. Mateusz Malinowski / UMP

Po latach starań udało się ustawić ławeczkę Klemensa Mikuły nad Jeziorem Maltańskim. To dzięki niemu najbardziej znany teren rekreacyjny Poznania przyciąga mieszkańców i turystów.

O ławeczce Klemensa Mikuły, która ma stanąć nad Jeziorem Maltańskim pisaliśmy już dwa lata temu. Właśnie wtedy obchodzono 25. rocznicę utworzenia toru regatowego Malta. W 1990 roku w Poznaniu odbyły się Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie, przed którymi Jezioro Maltańskie zmieniło oblicze. Wszystko w oparciu o koncepcję Klemensa Mikuły.

Fundacja Rozwoju Miasta Poznania wraz z m.in. Andrzejem Wituskim, byłym prezydentem Poznania, wpadła na pomysł, by uhonorować Mikułę ławeczką z jego podobizną. Wygląd ławki, która jest dziełem Romana Kosmali, zaakceptowała rodzina architekta. Dziś ławka stoi już nad jeziorem, w rejonie tablicy wyników. Można przysiąść obok architekta i spojrzeć na jezioro, a także na Kopiec Wolności, który wciąż czeka na ukończenie.

Przypomnijmy, że Jezioro Maltańskie zaczęło powstawać podczas II wojny światowej według koncepcji Adama Ballenstaedta. Do użytku oddano je w 1952 roku. Niestety przez kolejne lata zamiast cieszyć oko poznaniaków, jezioro raczej szpeciło okolicę. Dopiero chęć organizacji w naszym mieście Mistrzostw Świata w Kajakarstwie w 1990 roku sprawiła, że w latach 80-tych zaczęto wielką przebudowę kompleksu.

W ramach inwestycji m.in. pogłębiono jezioro, a także wybudowano przy nim kompleks obiektów sportowych. Umocniono też brzegi jeziora. Założenia architektoniczne całej operacji opracował Klemens Mikuła. Za projekt otrzymał wiele nagród - w tym od Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Zmarł w czerwcu 2014 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
58.20 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro