Pogoda jutro  Pogoda Poznań
0 -6
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
3°C 1024 hPa
JUTRO
pogoda
0°C 1026 hPa
POJUTRZE
pogoda
-2°C 1027 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Wysyp grzybów w lasach

j
niedziela, 24.09.2017 r.
godz. 16.00
j | niedziela, 24.09.2017 r., godz. 16.00
Wysyp grzybów w lasach
fot. Mateusz

Grzybobranie trwa w najlepsze. Nasi czytelnicy donoszą, że w tym roku grzybów w lasach jest bardzo dużo. Warto jednak pamiętać, że należy bardzo uważać podczas zbierania leśnych przysmaków.Choć, jak się wydaje, jest to czynność wyjątkowo prosta - często zdarza się, że mylimy grzyby jadalne z trującymi. A wtedy o tragedię nie trudno.

Swoimi udanymi zbiorami pochwalił się nam między innymi Mateusz, jeden z naszych czytelników. Z kolegą w dwie godziny zebraliśmy 120 kg grzybów w Daszewicach pod Poznaniem – pisze.

Choć zbieranie grzybów jest łatwe i przyjemne, jak co roku Sanepid ostrzega przed trującymi grzybami. Niektóre z nich wyglądają bardzo podobnie do tych jadalnych. Nieprawdą jest, że wszystkie grzyby trujące posiadają pod kapeluszem blaszki. Blaszki mają również okazy nadające się do spożycia. Dla tych, którzy nie znają się na grzybach, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest ograniczenie swoich zbiorów do najpopularniejszych typów grzybów - borowików, czy maślaków lub udanie się ze zbiorami do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (Libelta 36, I piętro, pokój 113, poniedziałek – piątek 7.25-15.00, infolinia: 61 85 44 800).

Apelujemy o ostrożność przy spożywaniu grzybów. Zatrucia zdarzają się głownie wytrawnym grzybiarzom, którzy myślą, że o grzybach wiedza wszystko i zbierają nawet te mniej znane gatunki. Należy też pamiętać o tym, że dzieci do około 10-go roku życia nie powinny spożywać grzybów. W przypadku spożycia grzyba trującego, ich organizm nie potrafi obronić się przed zabójczą trucizną.