Pogoda jutro  Pogoda Poznań
1 -7

Poznań się wyludnia. Prezydent prosi o cierpliwość

j
niedziela, 24.09.2017 r.
godz. 11.26
j | niedziela, 24.09.2017 r., godz. 11.26
Poznań się wyludnia. Prezydent prosi o cierpliwość

Z Poznania wciąż ubywa mieszkańców. I to mimo działań prezydenta Jacka Jaśkowiaka, który przed wyborami deklarował, że jednym z jego priorytetów będzie odwrócenie tego trendu.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-1°C 1017 hPa
JUTRO
pogoda
1°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
3°C 1015 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że pod koniec zeszłego roku w Poznaniu mieszkało 540 tysięcy ludzi. To o ponad 5 tysięcy mniej niż w grudniu 2014 r. Oznacza to, że przez pierwsze dwa lata kadencji Jacka Jaśkowiaka miasto nadal traciło mieszkańców. Jeszcze jako kandydat na prezydenta, Jaśkowiak zarzucał poprzednikowi, że wyprowadzka poznaniaków to efekt jego zaniedbań. W programie wyborczym miał punkt "stop wyludnianiu miasta". Dziś przyznaje, że nie da się zatrzymać tego trendu z dnia na dzień. To dla mnie nie jest zaskoczeniem – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Pewnych trendów nie da się odwrócić z dnia na dzień. Jeżeli ktoś oczekiwał, że po zmianie władzy wykonawczej w Poznaniu na drugi dzień zacznie nam wzrastać liczba mieszkańców – to ja miałem świadomość, że tak właśnie nie będzie -dodaje.

Prezydent przekonuje, że w ciągu dwóch-trzech lat Poznań zacznie zyskiwać mieszkańców, m.in. dzięki budowie nowych mieszkań komunalnych i rewitalizacji centrum - prezydent próbuje m.in. uspokoić w nim ruch aut. Proszę o trochę cierpliwości - dodaje prezydent Jaśkowiak. Tyle że - jak zauważa opozycja - to niekoniecznie musi być recepta na sukces. Należy się zastanowić czy są to tego typu działania, które przyciągną mieszkańców, bo jednak likwidujemy miejsca parkingowe w centrum miasta. Mieszkania są z roku na rok coraz droższe – mówi Mateusz Rozmiarek, radny PiS.

Do zapowiedzi, że Poznań przestanie się wyludniać sceptycznie podchodzi też starosta Jan Grabkowski. To jest stały trend. Powiedzmy sobie szczerze – tego nikt nie zahamuje – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Najczęściej z Poznania wyprowadzają się osoby w wieku 30-45 lat z dziećmi – komentuje dr Krzysztof Szwarc, Uniwersytet Ekonomiczny. Najnowsze prognozy mówią, że za dekadę Poznań przestanie być półmilionowym miastem.

ZOBACZ VIDEO
arrow