Reklama

Rząd chce walczyć z Uberem. Państwo będzie zdalnie blokowało aplikacje przewozowe

fot. mat. prasowe UBER
fot. mat. prasowe UBER

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowej ustawy o transporcie drogowym. Wprowadzone zmiany mogą uderzyć w przewozy realizowane przez firmę Uber.

Oferujący przewozy Uber od momentu swojego debiutu wzbudza skrajne emocje, a jego największymi przeciwnikami są taksówkarze, którzy twierdzą, że firma stanowi nieuczciwą konkurencję. Batalia pomiędzy kierowcami Ubera a taksówkarzami toczy się właściwie na całym świecie z różnym skutkiem. Uber zakazany jest między innymi w Danii.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Również w Polsce taksówkarze domagają się uregulowania działalności Ubera i wszystko wskazuje na to, że osiągną sukces. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Ustawodawca chce wprowadzić obowiązek posiadania odpowiedniej licencji na przewóz, ale jednocześnie zamierza ułatwić jej zdobycie. Przedsiębiorca świadczący usługi przewozowe zostanie także zobowiązany do prowadzenia elektronicznego rejestru przewozów.

Projekt ustawy przewiduje też sankcje za nieprzestrzeganie przepisów. Świadczenie usług bez wymaganej licencji zagrożone będzie karą nawet 100 tysięcy złotych, a państwo będzie mogło zdalnie blokować aplikacje służące do świadczenia usług przewozowych.

Nowe przepisy mogą całkowicie sparaliżować usługi firmy Uber w Polsce, a w praktyce doprowadzić do wycofania firmy z polskiego rynku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
9.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro