Reklama
Reklama

Miasto kupi od Kościoła kolejną działkę, przez którą przejeżdża kolejka Maltanka

fot. Michał Nadolski
fot. Michał Nadolski

W najbliższym czasie miasto ma kupić od parafii św. Jana Jerozolimskiego za Murami działkę, po której przejeżdża kolejka Maltanka. Ma też dojść do zamiany na inne działki.

W czerwcu 2015 roku poznaniacy dowiedzieli się, że co miesiąc Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne musi płacić ponad 12 tysięcy złotych Kurii Metropolitalnej za to, że po kościelnym terenie przejeżdża kolejka Maltanka. Opłata dotyczyła także korzystania z terenu, na którym stoi wiata garażowa Maltanki. Informowaliśmy wówczas, że MPK płaci także Wyborowej, bo Maltanka przejeżdża również przez teren firmy. Jest to jednak znacznie mniejsza kwota niż dla Kurii. Gdy Jacek Jaśkowiak dowiedział się o tak wysokich opłatach uiszczanych Kościołowi, księży porównał do bankierów.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


W ubiegłoroczne wakacje okazało się, że miasto odkupiło część działek od parafii pod wezwaniem św. Jana Jerozolimskiego za Murami. To tereny o powierzchni ponad 5 500 metrów kwadratowych położone m.in. przy ul. Komandoria i Wileńskiej. Kosztowały około 1,3 mln złotych. Zakupienie gruntów pozwoliło obniżyć miesięczne opłaty uiszczane parafii z nieco ponad 12 tysięcy złotych do niespełna 8000 zł.

Dziś Gazeta Wyborcza informuje, że miasto szykuje się do odkupienia kolejnej działki od parafii. Ma niespełna 200 metrów kwadratowych i znajduje się w pobliżu Term Maltańskich. Poprowadzone są na niej tory Maltanki. Miasto ma zapłacić za grunt niespełna 42 tysiące złotych. Dodatkowo miasto zamieni się z kurią na grunty. Miasto dostanie działki przy ulicy Komandoria (hala kolejki), a kuria - kościelne tereny przy ul. Świętojańskiej. Miasto będzie musiało dopłacić do tej wymiany około 55 tysięcy złotych.

Gdy dojdzie już do podpisania umów między stronami, a ma to nastąpić w najbliższych tygodniach, kwestia płacenia Kościołowi za przejazdy kolejki po kościelnych gruntach zostanie załatwiona - tereny będą bowiem należeć do miasta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
-1℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
63.62 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro