Reklama
Reklama

Jest prawomocna decyzja środowiskowa dla rozbudowy A2 pod Poznaniem. Kiedy ruszą prace?

Zofia Kwiatkowska z Autostrady Wielkopolskiej poinformowała na antenie Radia Poznań, że jest prawomocna decyzja środowiskowa dla rozbudowy autostradowej obwodnicy Poznania o trzeci pas ruchu.

Choć Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu wydała decyzję środowiskową dla rozbudowy A2 pod Poznaniem już w listopadzie ubiegłego roku roku, dopiero w ubiegłym miesiącu decyzja się uprawomocniła. - Gdy w zeszłym roku decyzja środowiskowa została wydana, pojawiły się trzy odwołania, które musiały być rozpatrywane przez wyższe instancje. Czekaliśmy na uprawomocnienie się decyzji do sierpnia 2017 roku. Teraz decyzja jest nie tylko prawomocna, ale też ostateczna - tłumaczy Zofia Kwiatkowska z Autostrady Wielkopolskiej.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace rozpoczną się w drugiej połowie przyszłego roku. - Prawomocna decyzja środowiskowa daje nam możliwość pracowania nad projektem budowlanym, co zakładamy, że potrwa maksymalnie do 4 miesięcy. Później będziemy się starać o pozwolenie na budowę. Oczekiwanie na decyzję w tej sprawie może potrwać do trzech miesięcy. Ostatnim krokiem będzie wybór wykonawcy prac. Liczymy, że wejdzie na trasę i rozpocznie prace w drugiej połowie przyszłego roku - dodaje. Cała inwestycja ma potrwać 1,5 roku. - Będzie to trudna realizacja, bo nie możemy po prostu zamknąć autostrady. Każdego dnia korzysta z niej nawet 65 tysięcy samochodów.

W trakcie rozbudowy autostrady kierowcy będą mieć do dyspozycji po dwa (zwężone) pasy ruchu w każdą stronę trasy. Prace będą przebiegać na odcinku między węzłami Poznań Zachód i Poznań Krzesiny.

Czy decyzja Komisji Europejskiej o zwrocie przez Autostradę Wielkopolską blisko 900 mln złotych (więcej TUTAJ) wpłynie na rozbudowę trasy? Spółka zapewnia, że nie. - W tej chwili jesteśmy na etapie analizowania dokumentów, które otrzymaliśmy od Komisji Europejskiej - kończy Kwiatkowska.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
18.12 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro