Centrum Szyfrów Enigma powstanie w budynku po Wydziale Historycznym UAM
Studenci opuścili budynki w centrum miasta przed dwoma laty, a teraz wiadomo już, że część budynku zostanie przekształcona w Centrum Szyfrów Enigma. Pieniądze na dofinansowanie projektu przekazał Zarząd Województwa Wielkopolskiego.
Miejsce, w którym powstanie Muzeum Enigmy, ma długą historię. W czasach pruskich stanął w tym miejscu budynek Intendentury Wojskowej. Później w budynku działało między innymi Biuro Szyfrów, w którym pracowali Marian Rejewski, Henryk Zygalski oraz Jerzy Różycki, którzy wsławili się złamaniem kodu Enigmy. Po wojnie pruski budynek wyburzono, a w jego miejscu wybudowano budynek, który do 1989 roku służył jako Komitet Wojewódzki PZPR. Po 1989 roku budynek przejął UAM, a kształcili się w nim studenci Wydziału Historycznego.
Studenci i wykładowcy opuścili budynek w 2015 roku, a dzięki porozumieniu między miastem a uczelnią na pierwszym piętrze budynku będzie mogło powstać Centrum Szyfrów Enigma - Aula byłego Collegium Historicum UAM będzie główną przestrzenią Centrum. Ponieważ jest ona objęta nadzorem konserwatorskim, jej przestrzeń wystawienniczą zorganizowano za pomocą systemu mobilnych ścianek. Wykorzystane zostaną również pomieszczenia na pierwszym piętrze gmachu od strony ulicy Święty Marcin - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.
Centrum ma być gotowe do 2019 roku, a jego koncepcję przygotowała krakowska firma New Amsterdam. Całkowity koszt inwestycji to 15 mln złotych, a aż 10 mln złotych będzie pochodziło z dofinansowania Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Decyzja o przyznaniu dofinansowania została już podjęta przez Urząd Marszałkowski.