Reklama
Reklama

Eksplorowali opuszczony szpital w centrum Poznania: znaleźli niemiecki bagnet i... gazetę z lat 50-tych

Youtuber Sietra Urbex i Jan Chojnacki prowadzący facebookowy profil Ciemna strona Poznania eksplorowali opuszczony szpital przy ulicy Szkolnej w centrum Poznania. Choć drzwi do starego szpitala były otwarte, wchodząc do budynku złamali prawo. W środku znaleźli wiele ciekawych przedmiotów.

- Wnętrze budynku skrywa niesamowite widoku opuszczonych sal operacyjnych, pokoi pacjentów, piwnic oraz sal gimnastycznych. Wraz z upływem czasu oraz przemierzeniu kolejnych metrów korytarzy dokonano niebywałego znaleziska ukrytego od ponad pięćdziesięciu lat pod stopniami klatki schodowej - wyjaśnia Jan Chojnacki. A znaleziono tam m.in. gazetę z lat 50-tych, opakowania po papierosach (m.in. "Sport"), a także niemiecki bagnet. Bagnet przekazano do Muzeum Uzbrojenia, a pozostałe przedmioty do Muzeum Historii Miasta Poznań.

Na nagraniu widać, że eksploratorzy dostali się do budynku przez otwarte drzwi. Nie zmienia to jednak faktu, że zdecydowali się na wejście na prywatny teren, za co grozi kara grzywny lub nawet pozbawienia wolności do roku. Na początku nagrania widać informację, że decydując się na takie "zwiedzanie" podejmuje się ryzyko.

Przypominamy, że w listopadzie ubiegłego roku miasto sprzedało budynki po byłym szpitalu przy ulicy Szkolnej za 37 milionów złotych. Nabywcą jest spółka Medi-System, której głównym udziałowcem jest duża francuska spółka działająca przede wszystkim w branży medycznej. Prowadzi działalność w całej Europie - w Polsce są to m.in. domy opieki.

Jesienią ubiegłego roku informowano, że w obiektach powstanie największe w naszym kraju centrum opieki nad osobami starszymi. Będzie tu więc dom seniora dla osób wymagających opieki oraz apartamenty dla seniorów żyjących samodzielnie, ale korzystających z opieki medycznej. W budynku ma się też znaleźć klinika rehabilitacyjna. Plan zakłada, że dom seniora i apartamenty mają być gotowe w 2020 roku. Klinika natomiast w 2021 roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Trąba powietrzna przeszła nad Ustroniem Morskim. Są ranni
19℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
2.96 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro