Reklama
Reklama

Białorusini chcą pracować za granicą, a Polska wśród najpopularniejszych kierunków

Granica pomiędzy Polską a Białorusią | fot. Beentree/wikimedia/GFDL
Granica pomiędzy Polską a Białorusią | fot. Beentree/wikimedia/GFDL

Od wielu miesięcy do Polski trafia wielu pracowników z Ukrainy, a wszystko wskazuje, że dołączą do nich Białorusini. Zainteresowanie pracą w Polsce systematycznie rośnie wśród mieszkańców Białorusi.

Z badań wynika, że aż 75% mieszkańców Białorusi rozważa wyjazd do pracy za granicę. Ze względu na polityczną bliskość do tej pory najpopularniejszym celem takich wyjazdów była Rosja. Z szacunków Federalnej Służby Migracyjnej w Rosji pracowało 670 tysięcy Białorusinów. Jednak jak pisze Andrzej Poczobut na łamach Gazety Wyborczej popularność Rosji spada ze względu -W Rosji przez kryzys spadają zarobki, a i ofert jest mniej - mówi jeden z rozmówców, który niedawno po czterech latach zrezygnował z pracy pod Moskwą i deklaruje zainteresowanie pracą w Polsce.

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA

Informacje o zwiększonym zainteresowaniu pracą w Polsce potwierdzają też statystyki z wyszukiwarek internetowych. W 2016 roku Białorusini częściej wpisywali w Google zapytanie "praca w Polsce" niż "praca w Rosji". Zwiększa się też liczba firm, które pomagają znaleźć pracę w Polsce - Kiedyś w Grodnie byłem tylko ja i jeszcze jedna firma, która świadczyła podobne usługi. Dziś firm współpracujących z polskimi pracodawcami jest w naszym mieście już 13. Wychodzimy naprzeciw koniunkturze po obu stronach granicy - mówi w rozmowie z gazetą szef Polonijnego Ośrodka Biznesu i Turystyki Zygmunt Piełuć, który podaje, że Białorusiny najczęściej zatrudniani są jako kierowcy, sprzedawcy, robotnicy budowlani i krawcowe.

Według oficjalnych danych problem bezrobocia na Białorusi nie istnieje, ale przed miesiącem nawet prezydent Aleksander Łukaszenka przyznał, że bezrobocie dotyka nawet pół miliona obywateli.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
23℃
13℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
15.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro