Reklama
Reklama

Rusza sezon grzewczy: pierwsza ofiara czadu

Sezon grzewczy dopiero się rozpoczyna, a w Krotoszynie już doszło do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla.

W niedzielę pisaliśmy o podtruciu tlenkiem węgla w mieszkaniu przy ulicy Umińskiego w Poznaniu. Na szczęście służby pojawiły się na miejscu w odpowiednim momencie, a poszkodowani trafili do szpitala na obserwację.

Do zatrucia tlenkiem węgla doszło też we wtorek w Krotoszynie. W mieszkaniu przy Al. Powstańców Wielkopolskich odnaleziono ciało 78-latka. Na miejsce wezwano strażaków, którzy używając specjalistycznego sprzętu stwierdzili obecność tlenku węgla w pomieszczeniach. Osoby przebywające w mieszkaniu musiały je opuścić - byli to m.in. pracownicy karetki pogotowia. Wstępnie ustalono, że tlenek węgla ulatniał się z pieca kaflowego. Okoliczności śmierci mężczyzny badają policjanci i prokuratura.

Wraz ze zbliżającym się sezonem grzewczym, warto przypomnieć sobie jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla. Przede wszystkim sprawdzać instalacje - wentylacyjne i kominowe. Nie wolno też zatykać kratek wentylacyjnych w mieszkaniach i koniecznie trzeba wietrzyć pomieszczenia. Życie uratować nam może czujka czadu, która kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych, a alarmuje nas w momencie, gdy w pomieszczeniu stężenie tlenku węgla niebezpiecznie wzrasta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
52.24 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro