Reklama
Reklama

Wyburzono rosyjskie mauzoleum w Trzciance. Ambasada Rosji protestuje

fot. Paweł Marynowski/wikimedia/CC-BY-30
fot. Paweł Marynowski/wikimedia/CC-BY-30

W piątek wyburzono znajdujące się na terenie Trzcianki mauzoleum, które upamiętniało żołnierzy Armii Czerwonej. Przeciwko wyburzeniu protestuje ambasada Rosji, która twierdzi, że pod obiektem znajdują się groby żołnierzy radzieckich.

Rosyjskie mauzoleum w Trzciance zostało wpisane na listę obiektów do zburzenia na podstawie przepisów ustawy dekomunizacyjnej. W piątek pilski portal Asta24.pl poinformował, że obiekt został wyburzony, a głos w tej sprawie natychmiast zabrała rosyjska ambasada - Ambasada Rosji w Polsce wyraża w związku z tym stanowczy protest. Niejednokrotnie oficjalnie wskazywaliśmy stronie polskiej na to, że takie działania zaprzeczałyby rosyjsko-polskiej umowie międzyrządowej z 1994 roku o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji - twierdzą Rosjanie i dodają - Uważamy, że strona polska nie przedstawiła poważnych argumentów na rzecz likwidacji lub przeniesienia tego memoriału. Według dokumentów posiadanych przez Ambasadę pod mauzoleum nadal znajdują się groby żołnierzy Armii Czerwonej, co nadaje jeszcze bardziej nieprawny i niemoralny charakter akcji jego zburzenia.

Strona Polska twierdzi, że żołnierze pochowani pod mauzoleum zostali ekshumowani w latach pięćdziesiątych i dziś pod obiektem nie ma żadnych pochówków.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
5.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro