Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
16 4
Reklama

Wyburzono rosyjskie mauzoleum w Trzciance. Ambasada Rosji protestuje

BS
sobota, 9.09.2017 r.
godz. 12.30
BS | sobota, 9.09.2017 r., godz. 12.30
Wyburzono rosyjskie mauzoleum w Trzciance. Ambasada Rosji protestuje
fot. Paweł Marynowski/wikimedia/CC-BY-30

W piątek wyburzono znajdujące się na terenie Trzcianki mauzoleum, które upamiętniało żołnierzy Armii Czerwonej. Przeciwko wyburzeniu protestuje ambasada Rosji, która twierdzi, że pod obiektem znajdują się groby żołnierzy radzieckich.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
19°C 1024 hPa
JUTRO
pogoda
16°C 1020 hPa
POJUTRZE
pogoda
18°C 1018 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Rosyjskie mauzoleum w Trzciance zostało wpisane na listę obiektów do zburzenia na podstawie przepisów ustawy dekomunizacyjnej. W piątek pilski portal Asta24.pl poinformował, że obiekt został wyburzony, a głos w tej sprawie natychmiast zabrała rosyjska ambasada - Ambasada Rosji w Polsce wyraża w związku z tym stanowczy protest. Niejednokrotnie oficjalnie wskazywaliśmy stronie polskiej na to, że takie działania zaprzeczałyby rosyjsko-polskiej umowie międzyrządowej z 1994 roku o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji - twierdzą Rosjanie i dodają - Uważamy, że strona polska nie przedstawiła poważnych argumentów na rzecz likwidacji lub przeniesienia tego memoriału. Według dokumentów posiadanych przez Ambasadę pod mauzoleum nadal znajdują się groby żołnierzy Armii Czerwonej, co nadaje jeszcze bardziej nieprawny i niemoralny charakter akcji jego zburzenia. 

Strona Polska twierdzi, że żołnierze pochowani pod mauzoleum zostali ekshumowani w latach pięćdziesiątych i dziś pod obiektem nie ma żadnych pochówków.

Reklama