Reklama
Reklama

Rzecznik niemieckiego rządu o reparacjach: ta kwestia jest zarówno prawnie jak i politycznie ostatecznie uregulowana

Poznań krótko po zakończeniu II Wojny Światowej | fot. Bogdan Celichowski/fortepan.hu

Od kilku tygodni pojawiają się informacje, że Polska może ubiegać się o wypłatę odszkodowań za straty poniesione w trakcie II Wojny Światowej. Rzecznik niemieckiego rządu stwierdził dziś, że temat jest ostatecznie zamknięty.

O kwestii odszkodowań ze strony Niemiec mówił w lipcu między innymi Jarosław Kaczyński, który stwierdził, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty poniesione w trakcie II Wojny Światowej. Do tematu później wracali również inni prominentni działacze PiS i zapowiadali, że Polska może wrócić do tej sprawy.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

W piątek na konferencji prasowej dziennikarze zapytali rzecznika niemieckiego rządu o kwestię ewentualnych odszkodowań -Niemcy uznają swoją odpowiedzialności za II wojnę światową. Nie może być co do tego, także w przyszłości, żadnych wątpliwości. Niemcy przekazały reparacje o znacznych rozmiarach za ogólne szkody wojenne, także Polsce, i nadal świadczą pokaźne zadośćuczynienie za skutki nazistowskiego bezprawia - powiedział Steffen Seibert, którego słowa cytuje Dziennik. Gazeta Prawna. Rzecznik stwierdził też, że Polska wielokrotnie potwierdziła, że rezygnuje z dalszych żądań - Nie ma żadnego powodu do podważania prawnomiędzynarodowych skutków rezygnacji z reparacji. Tym samym, z naszego punktu widzenia, ta kwestia jest zarówno prawnie jak i politycznie ostatecznie uregulowana - podsumował rzecznik.

Seibert poinformował także, że do tej pory ze strony polskiego rządu nie wpłynęło żadne zapytanie o kwestię reparacji.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
7℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
11.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro