Reklama

Eksperci ostrzegają. Węgiel będzie droższy

Duże zmiany czekają mieszkańców, którzy swoje domy opalają węglem. Nowe przepisy dokładnie określą co włożymy do pieców, a ceny paliw mogą wzrosnąć.

Zimą nie kupimy już najprawdopodobniej mułów i flotów - czyli odpadów węgla, które są najtańszym źródłem ciepła. Ich sprzedaż wycofała Polska Grupa Górnicza. Samorząd województwa zapewnia, że ta zmiana nie dotknie Wielkopolan bo tylko niewielu z nich pali w piecach takimi paliwami. Nikt tym nie palił w Wielkopolsce. My przeprowadziliśmy tutaj akcję zbierania informacji na temat, ile się tego pali - mówi Marzena Wodzińska, Zarząd Województwa Wielkopolskiego.

Ekonomiści zwracają jednak uwagę na zmianę trendów na zachodnich rynkach energetycznych i proces restrukturyzacji sektora górniczego w Polsce, które mogą spowodować, że za węgiel zapłacimy zdecydowanie więcej. Taką tendencję zmian cyklicznych, koniunkturalnych już widzimy od 2017 roku. Od obecnego czasu w głównych portach, do których importuje się ropę tam zaczynają rosnąć ceny węgla. Jest to związane ze zmianami na rynku amerykańskim, indyjskim i chińskim - mówi dr Agnieszka Ziomek, Uniwersytet Ekonomiczny.

W maju ma zacząć obowiązywać w Wielkopolsce uchwała antysmogowa, która zakaże korzystania z pieców ręcznie ładowanych i spalania odpadów węgla. Zakaz na pewno opału węglem brunatnym, węglem o najniższej ziarnistości tzw miałem - dodaje Wodzińska.

Miasto Poznań będzie kontynuowało program KAWKA, który ma pomóc mieszkańcom w wymianie starych pieców na nowe - przyjazne środowisku. Program będzie funkcjonował już bez rządowego wsparcia. Pierwsza edycja programu kawka objęła swoim zasięgiem tylko mieszkańców centrum. Od przyszłego roku o dofinansowanie w kwocie do 6 tysięcy ubiegać mogą mieszkańcy całego miasta.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
5.84 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro