Reklama
Reklama

Polacy przeciwko zaostrzeniu przepisów ustawy antyaborcyjnej

Ubiegłoroczne protesty przeciwko zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych | fot. Włodzimierz Hoppel

Próby zaostrzenia przepisów ustawy antyaborcyjnej podjęto już w ubiegłym roku, a kolejna batalia w tej sprawie ma odbyć się w tym roku. Sondaż w tej sprawie przeprowadziła Rzeczpospolita. Wynika z niego, że Polacy są przeciwko zaostrzeniu przepisów.

W tej chwili trwa zbieranie podpisów pod wnioskami dwóch komitetów inicjatyw ustawodawczych. Przedstawiciele komitetu "Zatrzymać Aborcję" chcą zaostrzenia przepisów aborcyjnych i usunięcia przepisów pozwalających na aborcję uszkodzonego płodu. Z kolei przedstawiciele komitetu "Ratujmy kobiet" chcą zalegalizować aborcję do 12 tygodnia ciąży, bez względy na przyczyny oraz wprowadzić nowoczesną edukację seksualną do szkół.

O poparcie dla całkowitego zakazu aborcji zapytała agencja SW Research w sondażu dla Rzeczpospolitej. Wynika z niego, że 67% Polaków jest przeciwko takiemu zakazowi, 19% nie ma zdania, a 14% popiera zaostrzenie przepisów - Częściej przeciwniczkami wprowadzenia takiego zakazu są kobiety (68 proc. vs 66 proc. mężczyzn). Takiego zdania są również częściej osoby powyżej 50 roku życia (74 proc.), osoby o wykształceniu wyższym (71 proc.), o dochodzie powyżej 5000 zł (71 proc.) oraz badani z miast od 200 do 499 tysięcy mieszkańców (76 proc.) - wyjaśnia na łamach Rzeczpospolitej Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Badanie przeprowadzono na grupie 800 Polaków.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Na drogach może być ślisko! IMGW ostrzega przed oblodzeniem
4℃
-3℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.15 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro