Reklama
Reklama

Polacy przeciwko zaostrzeniu przepisów ustawy antyaborcyjnej

Ubiegłoroczne protesty przeciwko zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych | fot. Włodzimierz Hoppel

Próby zaostrzenia przepisów ustawy antyaborcyjnej podjęto już w ubiegłym roku, a kolejna batalia w tej sprawie ma odbyć się w tym roku. Sondaż w tej sprawie przeprowadziła Rzeczpospolita. Wynika z niego, że Polacy są przeciwko zaostrzeniu przepisów.

W tej chwili trwa zbieranie podpisów pod wnioskami dwóch komitetów inicjatyw ustawodawczych. Przedstawiciele komitetu "Zatrzymać Aborcję" chcą zaostrzenia przepisów aborcyjnych i usunięcia przepisów pozwalających na aborcję uszkodzonego płodu. Z kolei przedstawiciele komitetu "Ratujmy kobiet" chcą zalegalizować aborcję do 12 tygodnia ciąży, bez względy na przyczyny oraz wprowadzić nowoczesną edukację seksualną do szkół.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

O poparcie dla całkowitego zakazu aborcji zapytała agencja SW Research w sondażu dla Rzeczpospolitej. Wynika z niego, że 67% Polaków jest przeciwko takiemu zakazowi, 19% nie ma zdania, a 14% popiera zaostrzenie przepisów - Częściej przeciwniczkami wprowadzenia takiego zakazu są kobiety (68 proc. vs 66 proc. mężczyzn). Takiego zdania są również częściej osoby powyżej 50 roku życia (74 proc.), osoby o wykształceniu wyższym (71 proc.), o dochodzie powyżej 5000 zł (71 proc.) oraz badani z miast od 200 do 499 tysięcy mieszkańców (76 proc.) - wyjaśnia na łamach Rzeczpospolitej Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Badanie przeprowadzono na grupie 800 Polaków.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
6.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro