Reklama
Reklama

Stara Rzeźnia pójdzie pod młotek? Są chętni inwestorzy

fot. Shareif / Poznańska Wiki
fot. Shareif / Poznańska Wiki

Poznańska Stara Rzeźnia od lat niszczeje. Jest szansa na zagospodarowanie tego terenu na mieszkania, usługi i biura.

Kompleks powstał w 1900 roku. Przez lata funkcjonowała tu rzeźnia, która na początku swojej działalności należała do najnowocześniejszych w Europie. Czasy świetności ma dawną za sobą, a obecnie na terenie Starej Rzeźni odbywają się przede wszystkim wydarzenia kulturalne oraz pchli targ.

W 2014 roku prezes Spółki Garbary, która zarządza Starą Rzeźnią, przedstawił wizję dla tej nieruchomości. Koncepcja zakładała prowadzenie w istniejących obiektach działalności kulturalnej i targowej - jak zaznaczano najlepszą opcją byłoby tutaj otwarcie ekologicznego targowiska. W pobliżu już stojących obiektów zaplanowano budynki mieszkalne, biurowe oraz nowoczesną bryłę porośniętą trawą. Pojawiły się głosy zachwytu, ale też wątpliwości - m.in Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Dziś okazuje się, że uregulowano kwestie własnościowe dotyczące terenu Starej Rzeźni. Z informacji Głosu Wielkopolskiego wynika, że właścicielem obiektu został mBank, a to umożliwiło spółce Garbary wystawienie nieruchomości na sprzedaż. Wiadomo, że trzy podmioty interesują się rzeźnią. To Uniwersytet SWPS, Echo Investment oraz Vastint. Podpisano już z nimi listy intencyjne, ale jeszcze w tym roku ma zostać wybrany tylko jeden z nich, z którym kontynuowane będą rozmowy o transakcji. Do sprzedaży miałoby dojść w przyszłym roku.

O wszystkim wie Miejski Konserwator Zabytków, który zna także koncepcje inwestorów. Jedna z wizji zakłada powstanie w Starej Rzeźni hali targowej. Wszystkie koncepcje obejmują też mieszkania, biura i usługi. Koncepcje mają być zaprezentowane miejskim radnym jeszcze w tym roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
25℃
14℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
9.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro