Reklama
Reklama

Amazon wprowadza podwyżki. Zdaniem związku zawodowego - za małe

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

Pod koniec sierpnia informowaliśmy, że pracownicy Amazona m.in. z podpoznańskich Sadów dostaną podwyżkę, o czym dowiedzieli się z SMS-ów. Związek zawodowy działający w firmie nie jest jednak zadowolony z wysokości podwyżki.

Podwyżka to wynik corocznego przeglądu wynagrodzeń w Polsce przeprowadzanego przez firmę. Pracownicy stopnia początkowego we Wrocławiu i Poznaniu już od września zarabiają 16 - 18 złotych, a kierownicy zespołu 21 - 23 złote, w zależności od stażu pracy. Głos w tej sprawie zabrał związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza Amazon. - Poinformowano nas, że stawka podstawowa szeregowego pracownika Amazona wzrośnie od września o 1 zł - wyniesie 16 zł. Wzrosło też stażowe: pracownicy z rocznym stażem otrzymają 17 zł, a z dwuletnim 18 zł. Podwyżki te przy pogorszeniu stabilności zatrudnienia oraz wzroście norm nie zadowalają jednak załogi - informuje związek.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Zdaniem członków związku zawodowego, Amazon zmienił politykę zatrudniania pracowników i teraz są oni zatrudniani m.in. na jednoroczne umowy o pracę zamiast na umowy na czas nieokreślony, przez co pracownicy mają małe szanse na "stażowe". - W ostatnim czasie wzrosły również normy. W perspektywie roku widać, że wzrost na niektórych procesach wyniósł nawet o 40%. Podwyżki nie równoważą zatem wzrostu obciążenia pracą - dodają.

Inicjatywa Pracownicza zauważa, że pracownicy domagają się 30-procentowej podwyżki i dodatków (podwyżka od września to do 12,5%). - Jako przedstawiciele załogi nie zgadzamy się, by procedura zupełnie oderwana od wypracowywanych przez nas zysków, określała wysokość naszych zarobków. Będziemy dążyli do dalszego wzrostu płac - zapowiadają członkowie związku i dodają, że 24 listopada odbędzie się "Międzynarodowy Dzień Akcji" pod hasłem "Amazon musi zapłacić". - Na ten dzień, czyli Czarny Piątek (dzień masowych wyprzedaży) zapowiedziana została m.in. blokada centrum dystrybucji Amazona w Berlinie. O naszych planach powiadomimy wkrótce.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania!
5℃
0℃
Poziom opadów:
2.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
27.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro