Reklama
Reklama

Od piątku można składać wnioski o wcześniejszą emeryturę. Uprawnionych jest ponad 300 tysięcy osób

Na otwarcie ZUS w Poznaniu czekało w piątek blisko 200 osób.

1 października wejdą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny. Osoby chcące skorzystać z tej możliwości mogą składać wnioski od początku września.

Wprowadzona przez Prawo i Sprawiedliwość reforma umożliwia kobietom przejście na emeryturę po ukończeniu 60. roku życia, a mężczyznom 5 lat później.

Do skorzystania z takiej możliwości uprawnionych jest 330 tysięcy osób. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej zapewnia, że zabezpieczono na ten cel odpowiednie środki pieniężne.

Z drugiej strony jego przedstawiciele przypominają, że obecna konstrukcja systemu emerytalnego premiuje dłuższy staż zawodowy, pozwalający na zwiększenie późniejszego świadczenia. - Reforma to nie tylko przywracanie wieku emerytalnego, ale zmiana filozofii podejścia do emerytury. Osiągnięcie wymaganego wieku nie musi oznaczać zakończenia pracy zawodowej - stwierdził wicemister Maciej Zieleniecki.

Wnioski składać można w oddziałach ZUS. Z informacji tej instytucji wynika, że ok. 50 proc. osób kontaktujących się z doradcami emerytalnymi zamierza zakończyć pracę zawodową natychmiast po osiągnięciu wymaganego wieku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
21.82 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro