Reklama
Reklama

78. rocznica wybuchu II wojny światowej: obchody również w Poznaniu

fot. Włodzimierz  Hoppel / archiwum
fot. Włodzimierz Hoppel / archiwum

W piątek w całej Polsce odbywają się obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Poznańskie uroczystości rozpoczną się o 10.00. Z roku na rok uczestniczy w nich coraz mniej mieszkańców.

Na uroczystości w Poznaniu zaprasza wojewoda Zbigniew Hoffmann. O 10.00 w kościele św. Józefa przy ulicy Działowej rozpocznie się msza święta. - Bezpośrednio po nabożeństwie odbędą się uroczystości przed Pomnikiem Armii Poznań. W ceremonii w wojskowej oprawie wezmą udział kombatanci, harcerze, przedstawiciele służb i inspekcji, pododdziały żołnierzy oraz uczniowie z wielkopolskich szkół - informuje Tomasz Stube z Urzędu Wojewódzkiego.

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA


Również w piątek, ale o 15.30, w holu WUW rozpocznie się wystawa "Europa w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w XX w.", a na 16.00, również w Urzędzie, zaplanowano prezentację badań naukowych poświęconych ludności cywilnej zamordowanej w Poznaniu w trakcie II wojny światowej.

Wcześniej, bo o 8.00 rano, wojewoda pojawi się wraz z harcerzami na cmentarzu przy ulicy Nowina. Zapali tam znicze na grobach cywilnych ofiar bombardowania z 1939 roku. - Wojewoda uczestniczyć będzie też w uroczystości towarzyszącej wojewódzkim obchodom - o godz. 13.30 wraz z władzami Kłecka złoży kwiaty na grobach obrońców miasta. Spotka się z mieszkańcami podczas uroczystości w miejscu stracenia 112 uczestników walk, którzy zostali rozstrzelani na brzegu rzeki Mała Wełna - dodaje Stube.

Niestety z roku na rok w uroczystościach uczestniczy coraz mniej mieszkańców. Być może w tym roku się to zmieni.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
23℃
13℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
15.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro