Reklama
Reklama

Na Ławicy wyląduje pierwszy na świecie samolot klasy Personal Jet

Około 10.30 na Ławicy, po raz pierwszy w naszym kraju, wyląduje samolot nowej klasy Personal Jet. Będzie to Cirrus Vision Jet, który będzie wykorzystywany przez poznański ośrodek szkolenia lotniczego Aero Poznań.

Samolot już wyleciał z Holandii, a jego trasę można śledzić TUTAJ. Za sterami siedzi polski pilot, który jest też pierwszym instruktorem Cirrus Vision Jet na Starym Kontynencie. W Europie znajduje się obecnie tylko jedna taka maszyna i wyląduje właśnie w Poznaniu.

- Samolot zabiera na pokład przestronnej kabiny pasażerskiej do 7 osób i może być pilotowany przez jednoosobową załogę, na przykład przez właściciela, posiadającego odpowiednie uprawnienia lotnicze. Vision Jet napędzany jest jednym silnikiem odrzutowym, który pozwala na lot na wysokości 8 500 metrów z prędkością 550 km/h na odległość 2000 km -
opisuje Błażej Patryn z poznańskiej Ławicy.

Samolot wyposażony jest w spadochron dla całej maszyny, który w sytuacji awaryjnej pozwala na bezpieczne sprowadzenie na ziemię nie tylko pasażerów, ale też samolotu. - Cirrus Vision Jet jest największym i najcięższym samolotem, jaki kiedykolwiek został wyposażony w ten system - dodaje. Z innych rozwiązań, na uwagę zasługują m.in. zaawansowane urządzenia pozwalające na wylądowanie na lotnisku w złych warunkach pogodowych (przy podstawie chmur 60 metrów i widzialności ledwie przekraczającej 600 metrów).

Szkolenia pilotów związane z obsługą tego samolotu mają się odbywać tylko w dwóch miejscach na świecie - w Knoxville w USA oraz w Aero Poznań na poznańskiej Ławicy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
4.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro