Autostrada Wielkopolska odda 900 mln zł państwu? Zapłacą nie tylko Kulczykowie
Wracamy do sprawy decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej zwrotu blisko 900 mln złotych państwu przez Autostradę Wielkopolską. Straty poniesie nie tylko ta spółka, ale również jej udziałowcy.
Puls Biznesu podaje, że jeśli Autostrada Wielkopolska rzeczywiście będzie musiała zwrócić do budżetu prawie 900 milionów złotych, stracą na tym akcjonariusze spółki. A są nimi Kulczyk Holding, PGE, Strabag, BZ WBK oraz Meridiam. Dla wymienionych spółek oznacza to, że będą musiały partycypować w zwrocie pieniędzy, a to przełoży się na wartość ich pakietu akcji.
Przypomnijmy, że zdaniem Komisji Europejskiej spółka AW SA otrzymała za dużą rekompensatę z tytułu zmiany ustawy o autostradach płatnych. Zmiany spowodowały, że pojazdy ciężarowe nie wnosiły opłat autostradowych. Rekompensata miała wynagrodzić spółce te zmiany. KE uznała natomiast, że takie działanie było niezgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.
Komisja Europejska zajęła się sprawą w 2014 roku. - Szczegółowe dochodzenie potwierdziło, że AW SA miała prawo do otrzymania rekompensaty w ramach umowy koncesyjnej z Polską w celu przywrócenia oczekiwanej sytuacji finansowej sprzed zmiany polskich przepisów w 2005 roku. Jednakże w dochodzeniu Komisji potwierdzono, że władze polskie oparły się na nieaktualnych danych z 1999 roku. Doprowadziło to do zawyżenia spodziewanych przychodów AW SA z opłat za przejazd pojazdów ciężarowych w przypadku braku zmian legislacyjnych - podaje Komisja Europejska.
Autostrada Wielkopolska zaznacza, że odniesie się do sprawy dopiero po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem stanowiska KE.
Najpopularniejsze komentarze