Reklama
Reklama

Komunikacja miejska bezpłatna dla uczniów do 18. roku życia?

fot. Mateusz Kina / archiwum
fot. Mateusz Kina / archiwum

Jest duża szansa na to, że przejazdy komunikacją miejską w Poznaniu będą bezpłatne dla uczniów do 18. roku życia. Porozumieć się w tej sprawie mają Zjednoczona Lewica i Platforma Obywatelska.

O pomyśle zrobiło się głośno na przełomie 2016 i 2017 roku. Wówczas Zjednoczona Lewica zaproponowała, by uczniowie szkół podstawowych jeździli MPK za darmo. Oznaczałoby to około 3 mln złotych mniej z biletów. Platforma Obywatelska do sprawy podeszła z dużym dystansem wskazując na zbyt duże koszty takiej "promocji".

Z informacji Gazety Wyborczej wynika, że sytuacja się zmieniła - Platforma Obywatelska zmieniła zdanie, a co więcej, bezpłatne przejazdy miałyby dotyczyć nie tylko uczniów szkół podstawowych, ale również starszych, do 18. roku życia.

Marek Sternalski, szef klubu radnych PO tłumaczy, że najważniejsze są wyliczenia. - Mam wrażenie, że propozycja lewicy nie miała konkretnych analiz finansowych, a to jest kluczowa sprawa. Dlatego we wrześniu ma zacząć działać zespół, który dokładnie przeanalizuje ile taka zmiana mogłaby kosztować - mówi. - To jest poważna decyzja i trzeba mieć świadomość, że niesie ze sobą poważne skutki finansowe. Nie chcemy, że to była jakaś kiełbasa wyborcza. Ma to być kompleksowe rozwiązanie ułatwiające korzystanie z komunikacji miejskiej. Naszym zdaniem taka ulga bardziej przydałaby się uczniom w wieku 15 - 18 lat, bo to oni dojeżdżają do liceów, techników i zajęcia pozalekcyjne. Uczniowie młodsi chodzą przeważnie do szkół rejonowych i korzystają z komunikacji miejskiej w mniejszym zakresie - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
28.53 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro