Osłabiony Kolejorz pewnie odprawił rywala. Lech Poznań - Arka Gdynia 3:0

W 7. kolejce Lotto Ekstraklasy Lech Poznań pokonał na INEA Stadionie Arkę Gdynia. Gospodarze pewnie pokonali rywali i nie przeszkodziła im w tym nawet czerwona kartka pokazana Maciejowi Gajosowi.

W pierwszych minutach goście sprawiali wrażenie zespołu chcącego grać otwarty, ofensywny futbol. Szybko nadzialiby się jednak na groźne kontrataki Kolejorza i w końcu mecz wyglądał tak, jak się spodziewano: gospodarze dłużej utrzymywali się przy piłce i szukali dziur w defensywie nastawionych na zabezpieczenie dostępu do własnej bramki graczy Arki.
Piłkarze Nenada Bjelicy mieli problemy ze stwarzaniem sobie sytuacji strzeleckich z gry, ale udało im się zaskoczyć gości po stałym fragmencie. Z rzutu wolnego w pole karne Arki dośrodkował Radosław Majewski, tam do piłki dopadł Maciej Gajos i strzałem głową dał Kolejorzowi prowadzenie.
Po objęciu prowadzenia lechici nieco oddali inicjatywę Arce. Goście grali jednak zbyt wolno, a ich ataki nie miały prawa zaskoczyć dobrze ustawionych w defensywie gospodarzy. Przy stanie 1:0 poziom i tempo meczu spadły i Kolejorz spokojnie "dowiózł" prowadzenie do przerwy.
Goście wyszli na drugą połowę z mocnym postanowieniem poprawy, ale animuszu starczyło im zaledwie na 5 minut. Wszystko szybko wróciło do normy: Lech kontrolował przebieg rywalizacji i nie dawał Arce szans na zdobycie gola.
W 55. minucie wydawało się, że losy spotkania mogą ulec odwróceniu. Wszystko przez ostry faul Gajosa na Kunie. Tomasz Kwiatkowski najpierw pokazał pomocnikowi Lecha żółtą kartkę, ale po interwencji arbitra obsługującego system VAR zmienił decyzję i usunął Gajosa z boiska.

Arka grała więc z przewagą jednego zawodnika i... kompletnie nie było tego widać. Goście wciąż atakowali bez pomysłu, ponadto świetnie była dysponowana obrona Lecha, na czele z Gumnym, który wygrał sporo pojedynków jeden na jeden.

Mimo osłabienia lechici potrafili stwarzać sobie sytuacje, a jedną z nich wykorzystał Maciej Makuszewski. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego mocno uderzał Situm, golkiper Arki odbił piłkę, ale ta po chwili znów znalazła się pod nogami Chorwata, ten zagrał przed pole karne, a Makuszwski popisał się mocnym, celnym uderzeniem.

Spotkanie zamknął w 83. minucie Mario Situm. Nicklas Barkroth wywalczył rzut rożny i to właśnie Szwed dośrodkowywał ze stałego fragmentu w okolice dalszego słupka bramki Steinborsa. Tam był Situm, który celnym uderzeniem głową ustalił wynik spotkania.

Kolejorz zdobył 3 punkty, dzięki czemu dogonił prowadzące w tabeli Zagłębie Lubin. Lech miał problemy ze stwarzaniem sobie sytuacji z gry, ale bezlitośnie wykorzystał stałe fragmenty, nie dając się ponadto zaskoczyć rywalom. Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że gospodarze przez dużą część spotkania musieli radzić sobie w osłabieniu.

Lech Poznań - Arka Gdynia 3:0 (1:0)

Lech: Matus Putnocky - Robert Gumny, Lasse Nielsen, Emir Dilaver, Wołodymyr Kostewicz - Abdl Aziz Tetteh, Maciej Gajos - Maciej Makuszewski (Barkroth 75"), Radosław Majewski (Janicki 78"), Mario Situm - Christian Gytkjaer (Bille Nielsen 66")

Rezerwowi: Jasmin Burić, Nicki Bille Nielsen, Vernon De Marco, Nicklas Barkroth, Rafał Janicki, Kamil Jóźwiak, Deniss Rakels

Arka: Steinbors - Zbozień, Marcjanik, Helstrup, Warcholak - Kun (Piesio 58"), Marciniak, Sambea, Nalepa, Szwoch (Kriwiec 71") - Jazvić (Siemaszko 58")

Rezerwowi: Pilarz, Sołdecki, Danch, Piesio, Kriwiec, da Silva, Siemaszko

Bramki: Gajos 20", Makuszewski 74", Situm 83"

Kartki: Marciniak 19" (żółta), L. Nielsen 22" (żółta), Zbozień 39" (żółta), Gajos 55" (czerwona)

90
Koniec spotkania. Lech Poznań - Arka Gdynia 3:0. Bramki: Gajos, Makuszewski, Situm
87
Ostatnia bramka zupełnie złamała gości. Oba zespoły myślą już o końcowym gwizdku
83
Barkroth zagrywał z rzutu rożnego na dalszy słupek, tam był Situm i strzałem głową przypieczętował wygraną Kolejorza
74
Steinbors obronił mocny strzał Situma, po chwili piłka trafiła jednak tuż przed pole karne, tam był Makuszewski i potężnym strzałem podwyższył prowadzenie
64
Zamieszanie pod bramką Arki, podbita piłka, jeden z lechitów uderzył w końcu głową, ale Steinbors złapał piłkę
52
Mocny strzał Kostewicza z linii pola karnego, Steinbors wybił piłkę na rzut rożny
45
Lech spokojnie rozgrywa swoje akcje, piłkarze Bjelicy szukają luk w obronie Arki i nie notują prostych strat
43
Akcja Lecha lewą stroną, Kostewicz zdołał dośrodkować, ale dobrze ustawieni byli stoperzy Arki
42
Putnocky minął się z piłką, ale bez konsekwencji, bo żaden z gości nie zamknął dośrodkowania