Reklama

Autostrada Wielkopolska musi oddać 895 mln złotych państwu

fot. Autostrada Wielkopolska
fot. Autostrada Wielkopolska

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Autostrada Wielkopolska musi zwrócić polskiemu państwu 895 mln złotych. Taką decyzję podjęła Komisja Europejska.

Zdaniem Komisji Europejskiej spółka AW SA otrzymała za dużą rekompensatę z tytułu zmiany ustawy o autostradach płatnych. Zmiany spowodowały, że pojazdy ciężarowe nie wnosiły opłat autostradowych. Rekompensata miała wynagrodzić spółce te zmiany. KE uznała natomiast, że takie działanie było niezgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Komisja Europejska zajęła się sprawą w 2014 roku. - Szczegółowe dochodzenie potwierdziło, że AW SA miała prawo do otrzymania rekompensaty w ramach umowy koncesyjnej z Polską w celu przywrócenia oczekiwanej sytuacji finansowej sprzed zmiany polskich przepisów w 2005 roku. Jednakże w dochodzeniu Komisji potwierdzono, że władze polskie oparły się na nieaktualnych danych z 1999 roku. Doprowadziło to do zawyżenia spodziewanych przychodów AW SA z opłat za przejazd pojazdów ciężarowych w przypadku braku zmian legislacyjnych - podaje Komisja Europejska.

Próbowaliśmy uzyskać komentarz Autostrady Wielkopolskiej, jednak obecnie spółka nie komentuje sprawy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
24℃
13℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro