Reklama
Reklama

Ruszyły konsultacje w sprawie węzła komunikacyjnego Grunwaldzka: zobacz jak może wyglądać

W czwartek rozpoczęły się konsultacje dotyczące tego, jak ma wyglądać zintegrowany węzeł komunikacyjny Grunwaldzka na granicy Poznania i Plewisk. Opinie w tej sprawie można przesyłać do ZDM do 15 września.

- Obecnie w rejonie skrzyżowania ulicy Grunwaldzkiej z linią kolejową E20 Warszawa - Berlin brakuje integracji transportu zbiorowego, a często zamykany przejazd kolejowy generuje utrudnienia w ruchu pojazdów. Dziennie przez stację Poznań Junikowo przejeżdża 135 pociągów, z których zatrzymuje się 35, a przejazd zamykany jest średnio co 15 minut. Przystanki autobusowe po obu stronach torów są położone w odległości od 100 do 200m od stacji Poznań Junikowo, a z uwagi na natężenie ruchu pociągów czas przejazdu między nimi ulega znacznemu wydłużeniu - tłumaczy Zarząd Dróg Miejskich.

Zdecydowano się więc na rozwiązanie, które ma znacznie poprawić sytuację pasażerów i kierowców - ma tu powstać zintegrowany węzeł komunikacyjny. Poznańskie Inwestycje Miejskie przygotowały wizualizację tunelu z układem drogowym w tym rejonie, a także plan sytuacyjny (można go znaleźć TUTAJ).

Inwestycja ma obejmować przebudowę fragmentu ulicy Grunwaldzkiej. - Polegać ona będzie na budowie układu drogowego wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi w ciągu ul. Grunwaldzkiej na odcinku od ul. Twardogórskiej do ul. Wołczyńskiej oraz funkcjonalnym połączeniu z ul. Piwoniową i Szarotkową. Projekt uwzględniać będzie budowę wiaduktu kolejowego wraz z konstrukcjami oporowymi w obrębie jezdni, chodników i ścieżek rowerowych. Po stronie Poznania powstanie kładka dla pieszych. Ciągi piesze tunelu zostaną skomunikowane z układem naziemnym za pomocą schodów i wind - dodaje. Po stronie gminy Komorniki ma powstać infrastruktura autobusowa umożliwiająca przesiadkę "drzwi w drzwi". Ma się tu również znaleźć parking "Park & Ride" na 200 aut.

Konsultacje trwają do 15 września. Każdy chętny może przesłać swoją opinię na adres [email protected]. Zaplanowano też spotkanie z mieszkańcami, które odbędzie się 6 września o 17.00 w szkole przy ulicy Żonkilowej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
17.05 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro