Reklama

Ruszyły konsultacje w sprawie węzła komunikacyjnego Grunwaldzka: zobacz jak może wyglądać

W czwartek rozpoczęły się konsultacje dotyczące tego, jak ma wyglądać zintegrowany węzeł komunikacyjny Grunwaldzka na granicy Poznania i Plewisk. Opinie w tej sprawie można przesyłać do ZDM do 15 września.

- Obecnie w rejonie skrzyżowania ulicy Grunwaldzkiej z linią kolejową E20 Warszawa - Berlin brakuje integracji transportu zbiorowego, a często zamykany przejazd kolejowy generuje utrudnienia w ruchu pojazdów. Dziennie przez stację Poznań Junikowo przejeżdża 135 pociągów, z których zatrzymuje się 35, a przejazd zamykany jest średnio co 15 minut. Przystanki autobusowe po obu stronach torów są położone w odległości od 100 do 200m od stacji Poznań Junikowo, a z uwagi na natężenie ruchu pociągów czas przejazdu między nimi ulega znacznemu wydłużeniu - tłumaczy Zarząd Dróg Miejskich.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA


Zdecydowano się więc na rozwiązanie, które ma znacznie poprawić sytuację pasażerów i kierowców - ma tu powstać zintegrowany węzeł komunikacyjny. Poznańskie Inwestycje Miejskie przygotowały wizualizację tunelu z układem drogowym w tym rejonie, a także plan sytuacyjny (można go znaleźć TUTAJ).

Inwestycja ma obejmować przebudowę fragmentu ulicy Grunwaldzkiej. - Polegać ona będzie na budowie układu drogowego wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi w ciągu ul. Grunwaldzkiej na odcinku od ul. Twardogórskiej do ul. Wołczyńskiej oraz funkcjonalnym połączeniu z ul. Piwoniową i Szarotkową. Projekt uwzględniać będzie budowę wiaduktu kolejowego wraz z konstrukcjami oporowymi w obrębie jezdni, chodników i ścieżek rowerowych. Po stronie Poznania powstanie kładka dla pieszych. Ciągi piesze tunelu zostaną skomunikowane z układem naziemnym za pomocą schodów i wind - dodaje. Po stronie gminy Komorniki ma powstać infrastruktura autobusowa umożliwiająca przesiadkę "drzwi w drzwi". Ma się tu również znaleźć parking "Park & Ride" na 200 aut.

Konsultacje trwają do 15 września. Każdy chętny może przesłać swoją opinię na adres [email protected]. Zaplanowano też spotkanie z mieszkańcami, które odbędzie się 6 września o 17.00 w szkole przy ulicy Żonkilowej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
3℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
27.75 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro