Reklama
Reklama

Uchodźcy wnieśli skargę na Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Czeczeńcy w Terespolu/zdj. ilustracyjne | fot. Mirosław Trembecki/PAP

Trzy czeczeńskie rodziny złożyły skargę na Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Przyczyną złożenia skargi jest odmowa wpuszczenia na teren Polski i uniemożliwienie złożenia wniosków o azyl.

O problemach uchodźców pojawiających się na granicy Polski i Białorusi pisaliśmy już w ubiegłym roku. Zdecydowana większość odprawianych osób to Czeczeńcy oraz Tadżycy. Teraz trzy czeczeńskie rodziny złożyły skargę na Polskę do ETPC. Uchodźcy próbowali kilkukrotnie złożyć wniosek o azyl, a powoływali się przy tym na zagrożenie prześladowaniami w Czeczeni. Polska Straż Graniczna uniemożliwiła jednak złożenie wniosku oraz - wbrew wcześniejszym instrukcjom ETPC - odsyłała uchodźców na Białoruś -Tam jest wskazane w skardze, że doszło do bezprawnego zawrócenia cudzoziemców z powrotem na Białoruś - powiedział w rozmowie z RMF FM Jacek Białas z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Trybunał przesłał już prośbę o wyjaśnienia do polskiego rządu, a kiedy je dostanie zaplanowana zostanie rozprawa, na której zostanie wydany wyrok.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
22.71 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro