Reklama

Coraz więcej grzybów w podpoznańskich lasach

fot. czytelnik
fot. czytelnik

W podpoznańskich lasach pojawia się coraz więcej grzybów. Kurki, kozaki czy borowiki szlachetne - ich jest obecnie najwięcej.

W polskich lasach można zobaczyć wysyp grzybów - sprzyjają temu intensywne opady deszczu i stosunkowo wysokie temperatury. Obecnie w lasach najwięcej jest prawdziwków (borowików szlachetnych) oraz podgrzybków brunatnych. Nie brakuje też kurek i kozaków. Do naszej redakcji dotarło nawet zdjęcie pięknego okazu znalezionego w poznańskim lesie.

Choć zbieranie grzybów może się wydać banalnie proste, Sanepid ostrzega przed "trujakami". Niektóre z nich wyglądają bardzo podobnie do grzybów jadalnych. Nieprawdą jest, że wszystkie grzyby trujące posiadają pod kapeluszem blaszki. Blaszki posiadają bowiem również okazy nadające się do spożycia. Dla tych, którzy nie znają się na grzybach, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest ograniczenie swoich zbiorów do najpopularniejszych typów grzybów - np. borowikowatych.

Jeśli nie mamy pewności co do tego, czy znaleziony przez nas grzyb jest jadalny - lepiej zostawić go w lesie. W przypadku, gdy przywieźliśmy go już do domu i wciąż mamy wątpliwości, możemy wybrać się do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (Libelta 36), gdzie w dni powszednie dyżurują grzyboznawcy. Grzyby można przynosić od poniedziałku do piątku w godzinach 7.25 -15.00. Możliwy jest także kontakt telefoniczny - (61) 854-48-46.

Grzyby są nie tylko smaczne, ale też zdrowe (jednak dzieci do 10. roku życia nie powinny ich jeść). Posiadają dużo witamin A, C, D, E i K oraz witaminy z grupy B. Mają w sobie wiele jodu, selenu i cynku, a także mniejsze ilości potasu, żelaza i fosforu. Niestety bywają też groźne - pisaliśmy już o przypadku zatrucia muchomorem w Poznaniu. Takie incydenty zdarzają się najczęściej wytrawnym grzybiarzom, którzy przekonani o swojej nieomylności zbierają najwięcej różnych okazów. Czasem takie zbiory kończą się tragicznie.

Gdzie zbierać grzyby w Wielkopolsce? Najwięcej osób wybiera Puszczę Notecką i Puszczę Zielonkę. Grzybiarzy można zobaczyć w okolicach Obrzycka i Wronek. Lasy urodzajne w grzyby można też znaleźć w okolicach Zbąszynia, Piły i Nowego Dworu. Sporym zainteresowaniem wśród grzybiarzy cieszą się również lasy w okolicach Wolsztyna.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
59.50 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro