Reklama
Reklama

Poznań: czas na spadające gwiazdy!

Poznańskie Morasko | fot. Leszek Bartczak / Piorunująco
Poznańskie Morasko | fot. Leszek Bartczak / Piorunująco

Połowa sierpnia to każdego roku najlepszy czas na obserwowanie "spadających gwiazd". Obserwacje będą możliwe do końca sierpnia.

"Spadające gwiazdy" to Perseidy - jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca - 24 sierpnia. Perseidy są najlepiej widoczne w naszym kraju około 12 - 13 sierpnia, a w tym roku noc z największą liczbą "spadających gwiazd" przypadła na tę z soboty na niedzielę. Meteoryty ze "świetlistym pasmem" udało się uwiecznić na nagraniu Leszkowi Bartczakowi z Piorunująco:

Efekt spadającej gwiazdy powstaje ze względu na tarcie drobinek, które wpadają w ziemską atmosferę z prędkością większą niż 70 km/s.

Choć najwięcej "spadających gwiazd" można było zobaczyć w weekend, obserwacje będą możliwe do końca sierpnia. Nie potrzeba do nich specjalnego sprzętu - drobiny komet są jednymi z najłatwiejszych do obserwacji na niebie. Wystarczy trochę cierpliwości i bezchmurne niebo. Najlepiej na obserwację wybrać się za miasto - miejskie światła utrudniają bowiem podziwianie zjawisk na niebie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro