Reklama
Reklama

Państwo wypłaci odszkodowania dla poszkodowanych przez nawałnice. Do 100 tysięcy złotych na odbudowę domu

Okolica zniszczonego obozu harcerskiego, w którym zginęły dwie harcerki | fot. Dominik Kulaszewicz/PAP

Szef MSWiA był wczoraj gościem programu "Gość Wiadomości" w TVP1. Mariusz Błaszczak zapowiedział, że wszyscy poszkodowani przez nawałnicę otrzymają odszkodowanie. Sześć tysięcy złotych na osobę oraz do 100 tysięcy na odbudowę zniszczonego domu.

Nawałnica, która w nocy z piątku na sobotę przeszła nad Polską, dotknęła zwłaszcza woj. wielkopolskie, kujawsko-pomorskie oraz pomorskie. Dziś wiadomo już, że pięć osób zginęło, a straty materialne są bardzo duże. Z szacunków wynika, że uszkodzone zostało nawet dwa tysiące budynków mieszkalnych. Wszystkie poszkodowane osoby mogą liczyć na pomoc państwa -Pieniądze są, dysponujemy odpowiednią rezerwą w budżecie państwa. Ta rezerwa jest do dyspozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji. Procedura jest ściśle określona. Te pieniądze są szacowane przez służby wojewodów, następnie są przekazywane poprzez samorządy. Minister SWiA podpisuje promesy i w ślad za tymi promesami trafiają do samorządów pieniądze - mówił w programie "Gość Wiadomości" Mariusz Błaszczak. Poszkodowani mogą liczyć na wypłatę 6000 złotych oraz dodatkowo do 100000 złotych na odbudowę uszkodzonych domów -To wszystko jest już przygotowane, nad tym pracują wojewodowie - zapewniał minister.

W skali kraju najwięcej zniszczeń zanotowano w powiatachchojnickim, człuchowskim, bytowskim, żnińskim, sępoleńskim i nakielskim. W Wielkopolsce najwięcej interwencji zanotowano w powiecie gnieźnieńskim.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
11.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro