Pogoda jutro  Pogoda Poznań
3 0

Państwo wypłaci odszkodowania dla poszkodowanych przez nawałnice. Do 100 tysięcy złotych na odbudowę domu

BS
niedziela, 13.08.2017 r.
godz. 11.49
BS | niedziela, 13.08.2017 r., godz. 11.49
Państwo wypłaci odszkodowania dla poszkodowanych przez nawałnice. Do 100 tysięcy złotych na odbudowę domu
Okolica zniszczonego obozu harcerskiego, w którym zginęły dwie harcerki - fot. Dominik Kulaszewicz/PAP

Szef MSWiA był wczoraj gościem programu "Gość Wiadomości" w TVP1. Mariusz Błaszczak zapowiedział, że wszyscy poszkodowani przez nawałnicę otrzymają odszkodowanie. Sześć tysięcy złotych na osobę oraz do 100 tysięcy na odbudowę zniszczonego domu.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
8°C 998 hPa
JUTRO
pogoda
3°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 999 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Nawałnica, która w nocy z piątku na sobotę przeszła nad Polską, dotknęła zwłaszcza woj. wielkopolskie, kujawsko-pomorskie oraz pomorskie. Dziś wiadomo już, że pięć osób zginęło, a straty materialne są bardzo duże. Z szacunków wynika, że uszkodzone zostało nawet dwa tysiące budynków mieszkalnych. Wszystkie poszkodowane osoby mogą liczyć na pomoc państwa - Pieniądze są, dysponujemy odpowiednią rezerwą w budżecie państwa. Ta rezerwa jest do dyspozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji. Procedura jest ściśle określona. Te pieniądze są szacowane przez służby wojewodów, następnie są przekazywane poprzez samorządy. Minister SWiA podpisuje promesy i w ślad za tymi promesami trafiają do samorządów pieniądze - mówił w programie "Gość Wiadomości" Mariusz Błaszczak. Poszkodowani mogą liczyć na wypłatę 6000 złotych oraz dodatkowo do 100000 złotych na odbudowę uszkodzonych domów - To wszystko jest już przygotowane, nad tym pracują wojewodowie - zapewniał minister.

W skali kraju najwięcej zniszczeń zanotowano w powiatach chojnickim, człuchowskim, bytowskim, żnińskim, sępoleńskim i nakielskim. W Wielkopolsce najwięcej interwencji zanotowano w powiecie gnieźnieńskim.