Pogoda jutro  Pogoda Poznań
3 0

Piknik Obywatelski w Starym Korycie Warty

j
niedziela, 13.08.2017 r.
godz. 19.39
j | niedziela, 13.08.2017 r., godz. 19.39
Piknik Obywatelski w Starym Korycie Warty
fot. Jędrzej Gerwel

W niedzielę organizatorzy poznańskiego Łańcucha Światła zorganizowali kolejny Piknik Obywatelski. Na spotkanie przybył między innymi pisarz Jacek Dehnel.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
8°C 998 hPa
JUTRO
pogoda
3°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 999 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Przypomnijmy. Łańcuch Światła w Poznaniu powstał z inicjatywy społecznika Franciszka Sterczewskiego. Z pomocą znajomych zorganizował najpierw kameralne spotkanie na placu Wolności. Wspólnie wyrazili sprzeciw wobec planów rządu, związanych z reformą sądownictwa. Spotkanie szybko przerodziło się w kilkunastotysięczne, codzienne manifestacje. Od początku chodziło jednak o oddolny ruch obywatelski, bez promowania konkretnych ugrupowań politycznych. Jak już wcześniej zapowiadaliśmy organizatorzy chcą teraz wykorzystać społeczny potencjał i zaprosić poznaniaków do udziału w kolejnych spotkaniach. Te mają dotyczyć nie tylko sytuacji politycznej w kraju, ale też kultury i sztuki. Chcemy po prostu to jakoś przekuć w pozytywne postawy obywatelskie, w jakieś nowe zwyczaje, nowy patriotyzm, dlatego chcemy spotykać, organizować, dyskutować o tym jak się organizować i gdzie tę energię społeczną zlokalizować - tłumaczył Franciszek Sterczewski, organizator poznańskiego Łańcucha Światła.

Pierwszy Piknik Obywatelski został zorganizowany w niedzielę 30 lipca na placu Wolności, na dziś zaplanowano drugie spotkanie tym razem w Starym Korycie Warty. Oprócz wspólnego piknikowania (zachęcamy do przynoszenia i dzielenia się podwieczorkami) porozmawiamy o hejcie, mowie nienawiści, o tym, co się dzieje z komunikacją międzyludzką, oraz o wyższości argumentu nad pięścią porozmawiamy z ekspertami w tej materii. Będą z nami: Jacek Dehnel – pisarz,poeta, prof. Piotr Śliwiński - nauczyciel akademicki, badacz polskiej poezji, Julia Theus - studentka polonistyki na UAM, copywriterka w agencji PR. Spotkanie poprowadzi: Krzysztof Hoffmann - krytyk literacki, tłumacz, czasem historyk – informowali organizatorzy.

Piknik obywatelski odbywa się w godzinach od 16:00 do 20:00 w Starym Korycie Warty (nowy nadrzeczny amfiteatr). Dyskusje rozpoczęły się o godzinie 17:00.