Reklama

Nadwarciańskie tereny zyskają monitoring i oświetlenie

fot. UMP
fot. UMP

O potrzebie budowy oświetlenia i monitoringu nad Wartą mówi się od dłuższego czasu. Teraz miasto zapowiada, że prace projektowe zbliżają się do końca i wkrótce będą mogły rozpocząć się prace budowlane.

Potrzeba budowy oświetlenia i monitoringu na nadwarciańskich terenach pojawiła się wraz z tłumami, które przybyły nad Wartę po zniesieniu zakazu spożywania alkoholu w tym miejscu. Od tego momentu tereny położone nad Wartą stały się jednym z ulubionych terenów rekreacyjnych, ale pociągnęło to ze sobą również wzrost zagrożeń w tej okolicy - Budowa oświetlenia i monitoringu nad Wartą jest dla miasta zadaniem priorytetowym. Jego realizacja przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa osób przebywających na terenach nadwarciańskich, zarówno mieszkańców jak i turystów - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Projekt oświetlenia jednocześnie górnej i dolnej został zresztą zgłoszony do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego w 2016 roku, ale okazało się, że jego realizacja według pomysłu zgłaszającego nie jest możliwa ze względu na ukształtowanie terenu i gęste zadrzewienie - Wobec tego podjęliśmy decyzję o realizacji dwóch osobnych projektów budowlano-wykonawczych oświetlenia oraz monitoringu dla górnej i dolnej terasy zachodniego brzegu Warty. Prace na dolnej terasie mają też ścisły związek z planowaną przez Miasto budową ścieżki pieszo-rowerowej w tym terenie. Ostatecznie rozpocznie ona swój bieg przy parku w Starym Korycie Warty, a zakończy na południu, za Mostem Królowej Jadwigi - wyjaśniaGrzegorz Kamiński, dyrektorBiuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji.

W styczniu tego roku podpisano umowę na przygotowanie projektu dla wspomnianego odcinka, ale prace projektowe są bardzo czasochłonne ze względu na konieczność uzgodnień pomiędzy wieloma instytucjami - Dokonanie wszystkich ustaleń jest niezwykle czasochłonne. Mimo naszych usilnych starań nie da się znacząco przyspieszyć procedur. Dopiero w momencie uzyskania wszystkich koniecznych zgód będziemy mogli odebrać gotowy projekt - podsumowuje Kamiński.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
12.67 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro