Reklama
Reklama

Rasistowski atak w poznańskim tramwaju: "Wy****dalaj z Polski"

fot. czytelniczka

We wtorek wieczorem w tramwaju linii nr 13 miało dojść do rasistowskiego ataku na czarnoskórą osobę. Wulgarne komentarze pod jej adresem pochodziły z ust mężczyzn... sączących piwo.

O całej sytuacji poinformowała nas czytelniczka. - To, co spotkało mnie jadąc tramwajem nr 13, przeszło moje wyobrażenia na temat tego, jak obrzydliwie mogą zachowywać się ludzie. Wracając z pracy napotkałam dwójkę mężczyzn rozkoszujących się piwem w tramwaju i zbyt głośno wyrażających opinię na temat innych osób, klubów sportowych itd. Przelali jednak czarę goryczy, gdy do tramwaju weszła osoba, która różniła się od "rdzennych Polaków" kolorem skóry - napisała.

- Wtedy zaczęły się karygodne, niedorzeczne krzyki. Pozwolę sobie zacytować kilka z nich: "[email protected]#@#dalaj z Polski szmato", "Polska tylko dla Polaków", "Lepiej być nazistą niż pedałem". Niestety, nie wyciągnęłam w porę telefonu, by móc to zarejestrować, jednak dalsza część ich "dyskusji" potwierdza tylko ich intencje wobec obcokrajowców. W akcie oburzenia opuściłam tramwaj, ponieważ nie dało się tego słuchać, nie zwróciłam im także uwagi, bo szczerze bałam się ich reakcji - dodaje.

Już około 10.00 rano skontaktowaliśmy się w tej sprawie z poznańskim MPK. Sytuacja miała miejsce we wtorek około 20.30 na odcinku między Bałtykiem i ulicą Wrocławską. Zapytaliśmy MPK o to, czy motorniczy zauważył mężczyzn pijących alkohol w tramwaju, a także czy uda się zabezpieczyć monitoring z tego wieczoru. MPK jest w trakcie ustalania informacji.

W międzyczasie o sprawie poinformował na Facebooku Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, do którego również napisała nasza czytelniczka. - Wysłaliśmy zawiadomienie do poznańskiej policji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Tego rodzaju zachowania są pokłosiem prowadzonej przez PiS kampanii nienawiści i lęku przed obcokrajowcami. Najbardziej podatne na tego rodzaju treści są osoby nieposiadające wystarczająco rozwiniętego aparatu krytycznego, niewykształcone, mało inteligentne. Tak samo łatwo przyjmowały propagandę komunistyczną, jak teraz nawoływania do nienawiści w telewizji rządowej - informuje ośrodek.

Policjanci sprawdzają, czy otrzymali takie zgłoszenie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
15℃
Poziom opadów:
0.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
7.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro