Reklama
Reklama

Dymka: poród w aucie z telefoniczną asystą dyspozytorki pogotowia!

Do porodu doszło w tej okolicy | fot. Google Maps

W czwartek wieczorem dyspozytor poznańskiego pogotowia ratunkowego odebrał zgłoszenie o zbliżającym się porodzie, do którego mogło dojść w samochodzie. Poród był na tyle zaawansowany, że dziecko musiało przyjść na świat w aucie.

Jak informuje poznańskie pogotowie ratunkowego, dyspozytorka odebrała zgłoszenie o trwającym porodzie o 18.14. - Na numer 999, a więc do Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej, zadzwoniła kobieta, która przyznała, że wiezie właśnie rodzącą do szpitala, ale obawia się, że mogą nie zdążyć. Po krótkiej rozmowie dyspozytorka ustaliła, że poród jest już bardzo zaawansowany i kontynuowanie podróży nie ma sensu - mówi Robert Judek, rzecznik pogotowia.

Dyspozytorka kazała zatrzymać pojazd i dawała kobiecie dokładne instrukcje, co ma zrobić, by odebrać poród. Równocześnie na miejsce wysłano karetkę. - Zarówno dyspozytorka, jak i kobieta, która odbierała poród, zachowały zimną krew. Dziecko przyszło na świat w aucie. Gdy na miejsce przyjechała karetka, maluch był już na świecie. Mama i jej córka zostały przetransportowane do szpitala Świętej Rodziny - dodaje.

Dziewczynka ma na imię Inga i ma się dobrze. Judek nie kryje, że dla pogotowia ratunkowego to wyjątkowe zdarzenie. - Ogromnie cieszymy się z tego, że możemy pomóc w takiej sytuacji również na odległość. Są ludzie, którzy potrafią wysłuchać instrukcji i co najważniejsze, potrafią wprowadzić w życie to, o co prosimy. To też ważna wskazówka dla osób, które są świadkami np. wypadków. Kluczowe jest podjęcie działania natychmiast, bo nam chwilę zajmie zanim dojedziemy na miejsce. A każda pomoc postronnej osoby zwiększa szanse osoby potrzebującej pomocy - kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro